Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku
oraz Stowarzyszenie Edukacyjne „Volumin”

zapraszają do udziału
XXVIII POMORSKIEJ WIOŚNIE LITERACKIEJ

W linku szczegóły wydarzenia: Zaproszenie

W tym roku, w dniach 25 – 29 kwietnia 2022 r. po raz dwudziesty ósmy
organizujemy spotkania autorskie ze znanymi literatami z kraju i regionu.

Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju planujemy mieszaną formę organizacji spotkań, włączając wymiennie możliwość spotkań z wykorzystaniem platformy komunikacyjnej ClickMeeting oraz spotkań realnych.

Zaproszenie przyjęli:
Mariusz Szczygieł
Daniel Odija
Agata Marzec
Marcin Pałasz
Jolanta Nitkowska-Węglarz
Łucja Dudzińska
Małgorzata Swędrowska
Switłana Bresławska

Już dziś zapraszamy Państwa do udziału w spotkaniu otwartym inaugurującym XXVIII Pomorską Wiosnę Literacką z panem Mariuszem Szczygłem, które odbędzie się 25 kwietnia (poniedziałek) o godz. 13.00 w sali konferencyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku.

Nauczycieli bibliotekarzy oraz wszystkich zainteresowanych nauczycieli zapraszamy na wykład i warsztaty z czytania wrażeniowego, które poprowadzi pani Małgorzata Swędrowska 28 kwietnia (czwartek) od godz. 11.00 w sali konferencyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku.

Wszystkich zainteresowanych poezją zapraszamy na spotkanie otwarte ze Switłaną Bresławską ukraińską pisarką, które poprowadzi poetka Łucja Dudzińska 28 kwietnia (czwartek) o godz. 18.00 w kluboksięgarni Cepelin Books (Stary Rynek 7)

Informacje na temat zamawiania i odpłatności za spotkania autorskie:
Wioletta Pająk – Wydział Wspomagania Edukacji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku,
tel. 59 848 88 39, 59 842 27 05,
wspomaganie@pbp.slupsk.pl

Historia Pomorskiej Wiosny Literackiej – [zobacz]

Pomorską Wiosnę Literacką w tym roku honorowym patronatem objęli:
– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– Rzecznik Praw Dziecka
– Marszałek Województwa Pomorskiego
– Starosta Słupski
– Prezydent Miasta Słupsk

Zaproszeni Goście

Poprzedni slajd
Następny slajd
KalendarzJolanta Nitkowska-Węglarz
arrow

Jolanta Nitkowska-Węglarz – ur. 1952 w Słupsku; dziennikarka, pisarka, reporterka, bajkopisarka;  absolwentka polonistyki  Uniwersytetu  Gdańskiego  i dziennikarstwa  Uniwersytetu Warszawskiego.

Jej książki dla dzieci są lekturami  w wielu szkołach Środkowego Pomorza. Przez  30 lat pracowała w redakcjach regionalnych gazet, drukowała również w Polityce, Przeglądzie Tygodniowym, Prawie i Życiu, Gazecie Wyborczej. Była korespondentem z Pomorza w nowojorskim  Nowym Dzienniku.

Specjalizowała się w historii  i tradycjach Pomorza oraz problematyce stosunków polsko-niemieckich.

Jej „reportaże historyczne” cieszyły się ogromną popularnością i uznaniem ze względu na  tematykę i rzetelność dokumentacyjną – wypełniały liczne luki w   historii regionu, głównie dwudziestego wieku. Osobny rozdział stanowią opowieści z lat wojny, autentyczne dramaty ludzi uwikłanych w historię. Jej książka „Tajemnicze Pomorze”- zbiór reportaży historycznych  doczekała się trzech wydań, ciągle uzupełnianych i rozszerzanych. Największą popularnością wśród czytelników cieszą się pisane przez wiele lat baśnie pomorskie.

Jej literackim hobby jest pisanie pieśni religijnych. Dzięki zaangażowaniu w działalność ekumeniczną  międzynarodowej grupy autorów „Takt”  jej pieśni religijne powstałe we współpracy z kompozytorami niemieckimi – Marie Moninger i Volfardem Dűverem   zostały włączone do śpiewników w  kościele ewangelickim.  Natomiast polskie kolędy jej autorstwa,   z muzyką  Beaty Wróblewskiej, weszły do repertuaru Chóru Akademickiego Akademii Pomorskiej w Słupsku. Pisała także kolędy  do muzyki Violetty Wójcik i piosenki dla dzieci komponowane przez Zdzisława Pawiłojcia.

Ma na swoim koncie 30 wydanych drukiem książki, w tym 7 zbiorów baśni  pomorskich.

Poza zainteresowaniami literackimi Jolanta Nitkowska-Węglarz z powodzeniem  uprawia   działalność plastyczną – wykonuje ceramikę artystyczną, malarstwo olejne i  sztukę decoupagu. Jej prace znajdowały się na wystawach zbiorowych i indywidualnych Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego.

KalendarzMariusz Szczygieł
arrow

Mariusz Szczygieł (ur. 1966) – reporter, pisarz. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma” zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.

KalendarzAgata Marzec
arrow

Agata Marzec – słupszczanka, absolwentka II LO w Słupsku (klasy o profilu przyrodniczym) oraz polonistyki w Akademii Pomorskiej. Pracuje jako nauczycielka języka polskiego, bibliotekarka i instruktorka fitness.  Od najmłodszych lat z pasją czytała książki i poświęciła im większość swojego czasu wolnego. Wielbicielka Virginii Woolf, Fiodora Dostojewskiego i Brunona Schulza. Debiutowała zbiorem opowiadań „Reminiscencje” w roku 2016, nominowanym do nagrody w konkursie Książka na jesień 2016. Potem wydała tom poetycki „A w moim ogrodzie rosną” i dwie powieści: „Wieżę z piasku” i „Cenę złudzeń” (Replika). W 2021 roku światło dzienne ujrzał jej kolejny  tomik poetycki – „Pan Demiurg” będacy cyklem liryków z czasów pandemii. Niebawem na rynku księgarskim pojawi się kolejna powieść – „Miętówka”.

Agata Marzec to laureatka literackich konkursów rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, takich jak: O Laur Sarbiewskiego, IV Konkursu Literackiego dla Nauczycieli, XIV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Komornickiej, V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Anny German, 40. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Milowy Słup”, Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Tyrmandki 2021”, I Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie im. G. Herlinga-Grudzińskiego; wyróżniona w I Międzynarodowym Konkursie Literackim im. Siegfrieda Lenza (2017). Od pięciu lat sama organizuje dla młodzieży Międzyszkolny Konkurs Literacki. Jurorka konkursów twórczości dla dzieci i młodzieży o Witkacym itp.

 

KalendarzMarcin Pałasz
arrow

Marcin Pałasz – urodzony  w 1971 r. Autor książek i słuchowisk dla dzieci. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Członek Polskiej Sekcji IBBY.

Nominowany do nagrody w konkursie Książka Roku 2004 Polskiej Sekcji IBBY za książkę „Straszyć nie jest łatwo”. Laureat wyróżnienia w konkursie na literacką nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego w roku 2007 za książkę „Wakacje w wielkim mieście”. W 2008 r. otrzymał nominację do nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Licencja na zakochanie”. Książka „Wszystko zaczyna się od marzeń” została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego w 2009 r. Książka „Sposób na Elfa” otrzymała wyróżnienie w konkursie literackim IBBY Książka Roku 2012, natomiast w 2013 otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

 

 

KalendarzŁucja Dudzińska
arrow

Łucja Dudzińska – poetka, wydawca, redaktorka dwóch serii wydawniczych, animatorka kultury – pomysłodawczyni i organizatorka wielu ogólnopolskich akcji literackich, konkursów, wystaw, prezentacji oraz warsztatów. Autorka dziewięciu książek poetyckich (w tym trzech dwujęzycznych), tłumaczona na języki: angielski, grecki, niemiecki, ukraiński, rosyjski, serbski, szwedzki, bułgarski, hiszpański, francuski. Wyróżniana i nominowana z tytułu książki roku 2013, 2016, 2018, a wcześniej laureatka wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Inicjatorka i kuratorka ogólnopolskiej Grupy Literycznej Na Krechę. Fundatorka i prezes FONT. Członkini Zarządu Głównego i Komisji Kwalifikacyjnej Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w kadencji 2017-2020/2022. Stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury. Laureatka nagrody „Fotokreator” za twórczość i animowanie fotografii w woj. wielkopolskim. Uhonorowana przez Kazimierza Rafalika w roku 2017 statuetką „Dobry człowiek”(profesjonalizm & bezinteresowność), którą z Jego inicjatywy przekazuje dalej, doceniając ludzi z pasją, działających non profit. W roku 2021 otrzymała medal „Labor Omnia Vincit” za krzewienie idei pracy organicznej oraz wyróżnienie w Konkursie Urzędu Miasta Poznania jako Wolontariusz roku. Mieszka w Słupsku.

KalendarzDaniel Odija
arrow

Daniel Odija (ur. 1974) – prozaik, scenarzysta komiksowy, dziennikarz, animator kultury.
Autor zbiorów opowiadań Szklana huta i Przezroczyste głowy oraz powieści UlicaTartakNiech to nie będzie sen,  Kronika umarłych i najnowszej Pusty przelot. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Playboyu” oraz antologiach literatury współczesnej. Laureat wielu nagród literackich, dwukrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike. Otrzymał również nominacje do Nagrody im. Józefa Mackiewicza oraz Europejskiej Nagrody Literackiej. Jego proza została przetłumaczona na kilkanaście języków.

KalendarzMałgorzata Swędrowska
arrow

Małgorzata Swędrowska

Przyjaciółka dzieci i książek, pedagożka, trenerka, wykładowca. Pisze książki dla dzieci oraz publikacje dla nauczycieli i bibliotekarzy. Twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego.
– twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego- czyli sposobu na inicjowanie spotkań czytelniczych w grupie przedszkolnej i wczesnoszkolnej, łączących przeżycie tekstu literackiego z ruchem, rytmem, rymem i emocjami.
– animatorka warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym
– popularyzatorka literatury dziecięcej na licznych warsztatach dla dorosłych- nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców (współpraca z ośrodkami doskonalenia nauczycieli w Polsce, współpraca z dobrymi wydawnictwami : Zakamarki, Tako, Media Rodzina, Centrum Edukacji Dziecięcej, Wytwórnia, Widnokrąg, Bis, Format, Mamania, Muchomor, Dwie Siostry, Dobra Literatura)
– 2016 nominacja Polskiej Sekcji Ibby do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży
– 2018 nagroda Pegazika  za konsekwentne upowszechnianie literatury wśród dzieci i dorosłych
– 2021 nominacja Polskiej Sekcji Ibby do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży
– autorka licznych artykułów w Bliżej przedszkola, Niezbędniku dyrektora przedszkola i żłobka, Moj@klanza, Uczyć lepiej, Małe Charaktery.
– autorka stałych publikacji- felietonów, scenariuszy zajęć, artykułów dla: Inspiracje Nauczanki, Przedszkole. Miesięcznik Dyrektora
– autorka „Elementarza w podskokach” i „Ala ma kota. Naturalna nauka czytania” o czytaniu przez zabawę oraz serii książek obrazkowych „Moja mama mój tata”, „Moja babcia mój dziadek”  i „Moja siostra mój brat”( Ilustrowała Joanna Bartosik)
– autorka książek dla nauczycieli: „Nauka czytania przez gry i zabawy aktywizujące”, „Nauka czytania i pisania przez zabawy grafomotoryczne”, „Przedszkolak w świecie liter. Czytanie wrażeniowe” oraz poradnika dla rodziców, bibliotekarzy i nauczycieli „777 pomysłów na zabawy z książką”

Od zawsze kocham dzieci.  Każde spotkanie z nimi jest dla mnie pretekstem do pogłębionej refleksji nad swoją dorosłą osobą.

Jestem animatorem warsztatów czytelniczych, moderatorem spotkań z autorami, twórczynią  innowacyjnego modelu czytania wrażeniowego, ale przede wszystkim żoną, mamą dwóch synów i dwóch córek, oraz miłośniczką gór i życiowych wyzwań.

KalendarzSwitłana Bresławska
arrow

Switłana Bresławska – ukraińska pisarka, krytyk literacki, tłumaczka. Prezes Oddziału Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy w Iwano-Frankiwsku.
Autorka książek poetyckich: Dwa kroki do raju (2015), Przekroczyć próg (2015), W dół głową (2016), Ty (2017), Kilku głosami (2019), książki literacko-krytycznych artykułów Z księgi odzewów i propozycji (2018), książki nowel Wszystkie faworyty króla (2019). Redaktorka antologii My – z 90-tych. Znalezione pokolenie (2017) i literacko-historycznego almanachu Urodziliśmy się w wielkiej godzinie (2017), dwujęzycznej antologii Apostołowie ХХ stulecia: los Ukrainy w poezji (2020), autorka projektu tłumaczenia na język polski książki Książę rosy Tarasa Melnyczuka (2020) (tłumaczenie na język polski obu książek – K.Burnat). W 2018 r. ukazała się we Wrocławiu książka poezji Switłany Bresławskiej Na linii oddechu w tłumaczeniu na język polski przez Kazimierza Burnata.
W przekładzie Switłany Bresławskiej z języka polskiego ukazały się książki: Koniec lata w Arkadii: Kazimierz Burnat Sycenie nieznanym, Leszеk Szarugа Logo Reya, Andrzej Walter  Śmierć bogów (2017); Iluzja wieczności Kazimierza Burnata (2018); Uczta motyla Andrzeja Bartyńskiego (2018); Na granicy przed niechcianym światem Piotra Prokopiaka (2022)… Przetłumaczyła także opowiadania Bruno Schulza: Manekiny, Traktat o manekinach (1988), Undula (2022); powieści Moniki Warneńskiej Magdalena (2016), Stanisława Ignacego Witkiewicza Pożegnanie jesieni (2021), Czesława Janczarskiego Przygody i wędrówki Misia Uszatka (2022), Aresa Chadzinikolau Realistyczne obrazy (2022).
Laureatka miejskiej nagrody im. Iwana Franki w dziedzinie poezji (2016) oraz Nagrody Literackiej im. Jurija Janowskiego w dziedzinie przekład (2018). W 2021 r. wyróżniona Honorową odznaką ZLP za wybitne zasługi przed organizacją.

Loader

Zobacz również

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie