Zdjęcie Jolanta-Nitkowska-Weglarz

JOLANTA NITKOWSKA-WĘGLARZ

Ur. 1952 w Słupsku; dziennikarka, pisarka, reporterka, bajkopisarka;  absolwentka polonistyki  Uniwersytetu  Gdańskiego  i dziennikarstwa  Uniwersytetu Warszawskiego.

Jej książki dla dzieci są lekturami  w wielu szkołach Środkowego Pomorza. Przez  30 lat pracowała w redakcjach regionalnych gazet, drukowała również w Polityce, Przeglądzie Tygodniowym, Prawie i Życiu, Gazecie Wyborczej. Była korespondentem z Pomorza w nowojorskim  Nowym Dzienniku.

Specjalizowała się w historii  i tradycjach Pomorza oraz problematyce stosunków polsko-niemieckich.

Jej „reportaże historyczne” cieszyły się ogromną popularnością i uznaniem ze względu na  tematykę i rzetelność dokumentacyjną – wypełniały liczne luki w   historii regionu, głównie dwudziestego wieku. Osobny rozdział stanowią opowieści z lat wojny, autentyczne dramaty ludzi uwikłanych w historię. Jej książka „Tajemnicze Pomorze”- zbiór reportaży historycznych  doczekała się trzech wydań, ciągle uzupełnianych i rozszerzanych. Największą popularnością wśród czytelników cieszą się pisane przez wiele lat baśnie pomorskie.

Jej literackim hobby jest pisanie pieśni religijnych. Dzięki zaangażowaniu w działalność ekumeniczną  międzynarodowej grupy autorów „Takt”  jej pieśni religijne powstałe we współpracy z kompozytorami niemieckimi – Marie Moninger i Volfardem Dűverem   zostały włączone do śpiewników w  kościele ewangelickim.  Natomiast polskie kolędy jej autorstwa,   z muzyką  Beaty Wróblewskiej, weszły do repertuaru Chóru Akademickiego Akademii Pomorskiej w Słupsku. Pisała także kolędy  do muzyki Violetty Wójcik i piosenki dla dzieci komponowane przez Zdzisława Pawiłojcia.

Ma na swoim koncie 30 wydanych drukiem książki, w tym 7 zbiorów baśni  pomorskich.

Poza zainteresowaniami literackimi Jolanta Nitkowska-Węglarz z powodzeniem  uprawia   działalność plastyczną – wykonuje ceramikę artystyczną, malarstwo olejne i  sztukę decoupagu. Jej prace znajdowały się na wystawach zbiorowych i indywidualnych Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego.

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie