wioletta_piasecka.- Fot. Krzysztof Szklarek
      Fot. Krzysztof Szklarek
 
WIOLETTA PIASECKA
 
Autorka bajek i baśni dla dzieci. Urodzona 4 czerwca 1970r. w Elblągu. Ukończyła Uniwersytet Gdański Wydział Historyczno-Filologiczny – Filologia Polska. Pracę magisterską napisała pod okiem prof. dr hab. Gertrudy Skotnickiej z dziedziny literatury dla dziecii młodzieży. Temat pracy „Baśnie Hansa Chrystiana Andersena znane i nieznane – badania nad czytelnictwem.” Jest autorką ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, dwóch biografii m.in. Hansa Chrystiana Andersena i Faustyny Morzyckiej, czterech sztuk teatralnych, wielu słuchowisk radiowych.
 
Zadebiutowała w 1999 roku zbiorem pt. Zaczarowana kraina bajek, wydanym przez wydawnictwo Qvo Vadis. Znalazło się tam siedem utworów. W 2001r. po raz pierwszy ukazała się w Krakowie, wydana przez wydawnictwo Skrzat, biografia H.CH. Andersena pt. W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena.
Jednak sukces wydawniczy i autorski przyniosła współpraca z wydawnictwem DROZD Elbląg, która zaowocowała serią pt. „Baśnie Wioletty Piaseckiej”
 
Seria zawiera 12 zbiorów baśni, są to:
– Zaczarowane bąbelki,
– Bajka na dobranoc,
– Dwie Małgosie,
– Bajka o królewnie,
– Sześć życzeń Natalki,
– Dawno temu…,
– W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena,
– Włóczęga,
– Domek marzeń,
– Zasłużyć na fiołki. Baśń biograficzna o Faustynie Morzyckiej,
– Księżniczka dziecięcych serc,
 
Ponadto baśń Dawno temu w Betlejem została wydana przez Wydawnictwo św. Wojciecha.
W 2003 r. miała debiut pierwsza sztuka teatralna pt. „O królewnie, piekarczyku i pieczeniu chleba” zagrana przez agencję artystyczną Qfer, podczas uroczystego zakończenia Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. Sztuka ta otrzymała również pierwszą nagrodę podczas ogólnopolskiego przeglądu sztuk teatralnych fArt w Kłodzku.
W 2005r. książka Dawno temu… została uznana za najlepszą książkę roku i otrzymała główną nagrodę Fundacji Elbląg. W 2004r. Wioletta Piasecka za swoją twórczość otrzymała wpis honorowy w Złotej Księdze Ludzi Wielkiego Umysłu Talentu i Serca Fundacji Zdążyć z Pomocą w Warszawie.
 
Współpracuje z Radiem Lublin S.A., gdzie na antenie od listopada 2003r. niemal codziennie emitowane są słuchowiska pt. „Baśnie Wioletty Piaseckiej”
Od listopada 2003 r. do chwili obecnej na zaproszenie bibliotek, szkół, przedszkoli i księgarń odbyła około tysiąca spotkań autorskich na terenie całego kraju i za granicą.
      
Baśnie Wioletty Piaseckiej wielokrotnie wykorzystywano jako baśnie terapeutyczne m. in. w Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Skarżysku Kamiennej, w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szerzawach k. Mogilna, w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Korczaka w Elblągu i wielu innych. Baśnie Wioletty Piaseckiej były tematem wielu prac magisterskich.
Książki Wioletty Piaseckiej wielokrotnie wygrywały plebiscyty czytelnicze m. in. w Bibliotece Publicznej w Warszawie Dzielnicy Wilanów, Bibliotece Publicznej w Pawłowicach, Bibliotece Publicznej w Sławnie, Szkole Podstawowej Nr 12 w Elblągu, Bibliotece Publicznej w Siedlcach i wielu innych.
 
Więcej na www.wiolettapiasecka.pl.

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie