Rok 2013 był znaczącym rokiem w historii bibliotek pedagogicznych w naszym kraju. Na podstawie ministerialnego rozporządzenia, biblioteki pedagogiczne włączone zostały (placówkami doskonalenia nauczycieli i poradniami pedagogicznymi) w system wspomagania szkół i placówek oświatowych w działaniach opiekuńczych, wychowawczych i edukacyjnych. Stały się też odpowiedzialne za wsparcie bibliotek szkolnych w ich organizacji i funkcjonowaniu. Zadania te poskutkowały zwiększoną współpracą placówek oświatowych, dążących wspólnie do lepszej jakości edukacji w regionie. W naszej placówce powstały i działają sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy oraz nauczycieli innych specjalności.
W latach 2018-2022 zrealizowaliśmy projekty remontowe i modernizacji budynku biblioteki, odtworzyliśmy urok dawnego budynku i dostosowaliśmy wnętrze do potrzeb współczesnego użytkownika. W nowoczesny sposób zaczęliśmy więc realizować wiele ról. Tę tradycyjną rolę biblioteki gromadzącej i udostępniającej zasób biblioteczny, w skład którego wchodzą książki, czasopisma, filmy, audiobooki, gry dydaktyczne oraz tę nowoczesną – centrum informacji pedagogicznej, miejsce rozwoju, i inspiracji. Tradycyjnie też, choć od roku 2020 w sposób szczególny włączyliśmy się w działania będące odpowiedzią na bieżące problemy lokalnego środowiska, w tym oświatowego. W czasie lockdown’u związanego z pandemią koronawirusa zrealizowaliśmy liczne zdalne wydarzenia edukacyjne i promujące czytelnictwo, zorganizowaliśmy także cykl konkursów dla dzieci i młodzieży wszystkich poziomów nauczania (Siostro, bracie – zostań w chacie (2020 r.); Siostro, bracie – o zdrowie dbacie? (2021 r.); Siostro, bracie – jak się macie? (2022). Zrealizowaliśmy także (m.in. ze środków Funduszu Pomocy) wiele działań dla dzieci i młodzieży ukraińskiej, a także osób dorosłych z Ukrainy, wspierając ich w trudnym czasie traumy wojennej, wspierając też placówki oświatowe w realizacji ich zadań związanych z opieką i edukacją dzieci imigrantów.
W roku 2022, 1 września, placówka nasza zmieniła nazwę na Pomorską Bibliotekę Pedagogiczną, a swoją identyfikacją wizualną nawiązuje od tego czasu do pozostałych jednostek edukacyjnych podlegających Samorządowi Województwa Pomorskiego.