Piotrowska-Madej Klaudia, Żychowicz Agnieszka „Smart Hand Model. Diagnoza i terapia ręki u dzieci”
Książka została opracowana głównie z myślą o wsparciu terapeutów zajęciowych, ale także o pomocy w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Zaprezentowana w niej wiedza przyda się pedagogom specjalnym, fizjoterapeutom, terapeutom SI oraz studentom. To również praktyczne informacje, które pomogą rodzicom dzieci z trudnościami w zakresie małej motoryki.
Publikacja oparta jest na założeniach charakterystycznych dla modelu postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, nazywanego Smart Hand Model.
Jest on przeznaczony do pomocy uczniom, którzy z różnych przyczyn mają problemy z małą motoryką, w tym z pisaniem. Dzieci te wkładają wiele wysiłku w wykonywanie ćwiczeń, ale często nie są w stanie wykonywać pewnych czynności tak samo sprawnie, jak inni uczniowie. Może to wynikać z zaburzeń czucia lub napięcia mięśniowego, a także być skutkiem problemów ze wzrokiem. SHM prezentuje rozwiązania wielu takich problemów.
Pierwsza część publikacji prezentuje założenia teoretyczne prowadzenia terapii ręki łączące podejście i wiedzę pedagogiczną oraz fizjoterapeutyczną. Druga część zawiera opis stworzonego modelu, a także bogato ilustrowane zestawy ćwiczeń z zakresu stabilizacji posturalnej, percepcji czuciowej i wzrokowej, koordynacji bilateralnej, manipulacji, kształtowania chwytu oraz grafomotoryczne. Ostatnią część książki stanowią karty diagnostyczne oraz karty ćwiczeń do wykorzystania podczas prowadzenia terapii.

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie