NARODZINY SŁUPSKIEJ JESIENI POEZJI
W 1993 roku w środowisku nauczycielskim oraz w kręgu osób zrzeszonych w Towarzystwie Przyjaciół Wilna i Grodna powstał zamysł zorganizowania cyklu spotkań z mistrzami Słowa – SŁUPSKIEJ JESIENI POEZJI. Założyliśmy schemat przebiegu imprezy, który był kontynuowany przez siedem kolejnych lat.
Słupska Jesień Poezji rozpoczynała się uroczystym otwarciem – „Biesiadą Literacką”. Uczestniczyli w niej literaci, przedstawiciele władz miasta i województwa, nauczyciele i młodzież. Był to pierwszy bezpośredni kontakt z Mistrzami Pióra poprzez ich autoprezentację, mini – wywiady przeprowadzane przez młodzież, turniej jednego wiersza. Młodzież szkolna miała okazję zaprezentowania w formie artystycznej, własnego spojrzenia na poezję, literaturę. Kolejne dni to szereg spotkań autorskich w szkołach podstawowych, średnich, ośrodkach specjalnych, a nawet przedszkolach. Był też tzw. „dzień wyjazdowy”, zaproszeni twórcy gościli wówczas w wielu miejscowościach naszego województwa, często w środowisku wiejskim.
Poza spotkaniami autorskimi był też akcent naukowy – to sesja naukowa organizowana przez Bibliotekę Główną WSP. Odbiorcami jej byli pracownicy naukowi WSP, bibliotekarze, studenci, nauczyciele, młodzież szkół średnich.
Przez wszystkie te dni odbywały się tzw. imprezy towarzyszące. Były to wystawy prac ilustratorów książek, koncerty poezji śpiewanej, występy np. „Kabaretu na kółkach Chotomskiej i spółki”, wystawy książek, podsumowania konkursów literackich.

CELE POSTAWIONE IMPREZIE
Celem Słupskiej Jesieni Poezji było podważenie obiegowej opinii jakoby młodzież nie interesowała się poezją, nie rozumiała jej i nie czytała. Uważaliśmy, że ta opinia jest bardzo krzywdząca, już pierwsza edycja naszej imprezy utwierdziła organizatorów w słuszności naszej oceny. Młodzi ludzie kochają poezję, zresztą są często jej twórcami. A, że nie zawsze akceptują utwory narzucane im przez szkolny program, buntują się przeciw „rozbieraniu wierszy na czynniki pierwsze”, przeciwstawiają się jednoznacznej ich interpretacji bez możliwości przekazania własnych uczuć – to zagadnienie zupełnie odrębne i problem adresowany zarówno do twórców programów szkolnych jak i nauczycieli. Odbiorcą SJP byli nie tylko uczniowie szkół podstawowych, średnich, studenci, ale i nauczyciele, pracownicy naukowi WSP i środowisko kulturalne naszego regionu. Dlatego, organizując to „święto słowa”, wierzyliśmy w to, że choć części młodzieży pomożemy, poprzez bezpośredni kontakt z szeroko rozumianą literaturą i bezpośredni kontakt z jej twórcami. Pomożemy znaleźć miejsce w otaczającej ją rzeczywistości. Nie zapominamy jednak o ludziach dorosłych – tych, którzy niewątpliwie mają wpływ na kształtowanie, edukowanie młodego pokolenia – studentach WSP, nauczycielach, wychowawcach, bibliotekarzach i wszystkich tych, którym te zagadnienia są bliskie.

 

Więcej informacji:

  • Historia Słupskiej Jesieni Poezji i Słupskiej Wiosny Literaciej 1993-2014 – [zobacz]
  • Historia Pomorskiej Wiosny Literackiej 2015-2021 – [zobacz]

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie