PSYCHOLOGIA
DVD

DVD 203, 204 Zwolnij w sieci, MEiN 2005 (150′) Film przedstawia zagrożenie jakie niesie uzależnienie korzystania z internetu.
DVD 382 Lekcje przestrogi: W sidłach, Dom Wydawniczy Rafael 2006 (33′, broszura) Film jest fabularną opowieścią o losach młodych ludzi, których dotyka problem sekt.
DVD 383 Lekcje przestrogi: TV Story, Dom Wydawniczy Rafael 2006 (30′, broszura) Film jest fabularną opowieścią o losach młodych ludzi, których dotyka problem uzależnienia od multimediów.
DVD 384 Lekcje przestrogi: Oni, Dom Wydawniczy Rafael 2006 (21′, broszura) Film jest fabularną opowieścią o losach młodych ludzi, których dotyka problem przemocy.
DVD 386 Lekcje przestrogi: Życie pod murem, Dom Wydawniczy Rafael 2006 (28′, broszura) Film jest fabularną opowieścią o losach młodych ludzi, których dotyka problem narkomanii.
DVD 438 Dziękuję nie biorę, TUTTO Arts; Media 2005 (30′, broszura) Realizatorzy filmu wskazują, że niebezpieczeństwo uzależnienia dotyczy nie tylko młodzieży pochodzącej z rodzin patologicznych. Przedstawione scenki to sytuacje, które często są początkiem końca.
Film podpowiada nauczycielom, jak zaaranżować klasową dyskusję i wykorzystać sfabularyzowany materiał
(do filmu dołączono przewodnik metodyczny). Świadectwo narkomana leczącego się w ośrodku jest dla nastolatków bardziej przekonywujące niż inne formy dydaktyczne. Alternatywne zakończenia fabularyzowanych scenek wzmacniają postawy asertywne wobec namawiających do brania rówieśników.
Kilka ważnych sentencji ukazanych na ekranie – to niewielka, ale bardzo ważna dawka morałów.
Film nie jest przeładowany wywodami specjalistów, ale pobudza do refleksji i własnych przemyśleń. Realizatorami są młodzi filmowcy, co odczuwamy w argumentacji skierowanej do nastolatków. Film jest rodzimej produkcji, a bohaterami są rówieśnicy naszych wychowanków.
DVD 438 Dziękuję nie piję, TUTTO Arts & Media 2005 (20′, broszura)
Materiał filmowy może być znakomitą pomocą w przeprowadzeniu lekcji dotyczącej profilaktyki uzależnień. Ukazane są sytuacje, które sprzyjają powstaniu choroby alkoholowej. Sfabularyzowane scenki przedstawiają typowe dla środowisk młodzieżowych początki picia w grupie rówieśniczej. Najsugestywniejsze jednak będzie świadectwo młodego człowieka, pochodzącego z rodziny dotkniętej alkoholizmem. Film kończą scenki zachowań asertywnych. W pakiecie zamieszczono propozycję konspektu lekcji z filmem.
DVD 465 Lekcje wychowawcze: Fala, czyli pierwsze dni w szkole, Forum 2007 (10′, broszura)
Film, którego bohaterami są współcześni uczniowie. Podczas pierwszych dni w szkole dotyka ich zjawisko „fali”.
DVD 467 Lekcje wychowawcze: Stop agresji psychicznej, Forum 2007 (10′, broszura)
Film poświęcony przemocy wśród uczniów.
DVD 469 Lekcje wychowawcze: Szkoła bez dilera-przenikanie narkotyków do szkół, Forum 2007 (10′, broszura)
Film poświęcony problemowi przenikania narkotyków do szkół.
DVD 598 Lekcje przestrogi 2 : Nikotyna-legalny narkotyk, Dom Wydawniczy Rafael 2006 (15’, broszura)
Film przedstawia historię przyjaźni dwóch chłopców Pawła i Łukasza. Przedstawiona w filmie historia stała się doskonałym tłem dla pokazania przyczyn i złożoności problemu palenia papierosów przez dzieci.
Film rekomendowany
dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.
DVD 599 Lekcje przestrogi 2: Przyjaciel, Dom Wydawniczy Rafael 2006 (15’, broszura)
Film opowiada historię Piotrka, który zawsze odróżniał się od swoich kolegów z podwórka. Zamknięty w sobie, na krok nie rozstaje się ze swoją zabawką – żołnierzem „Kapitanem Joe”, który jest jego najwierniejszym przyjacielem. Rodzice chłopca pochłonięci sprawami swojego rozwodu, nie dostrzegają tego, że potrzebuje on kogoś, kto poświęciłby mu chwilę czasu. Czy nowo poznany przez Piotrka „dorosły kolega” zostanie jego nowym przyjacielem? Czy też historia może skończy się inaczej?
Film rekomendowany dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.
DVD 600 Lekcje przestrogi 2 : Piotrek, Dom Wydawniczy Rafael 2006 (15’, broszura)
Film opowiada o problemie ADHD wśród uczniów. Piotrek, bohater filmu, to w klasie typowa „czarna owca”. Dzieci go nie lubią. Kiedy jednemu z kolegów cieknie krew z rozbitego nosa, to oczywiście winny jest Piotrek. Koledzy i koleżanki odsuwają się od niego. Jak zrozumieć Piotrka? Dlaczego w jednej chwili zmienia sie jego nastrój od apatii po nadpobudliwe zachowanie? Jak polubić kogoś, kto ciągle coś psuje, przeszkadza w zabawie, narzuca swoje pomysły, sprawia przykrość, potrafi kopnąć i popchnąć bez powodu? A może to nie wina Piotrka, tylko objawy choroby.
Film rekomendowany dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.
DVD 601 Lekcje przestrogi 2: WWW.wsieci, Dom Wydawniczy Rafael 2006 (15’, broszura)
Film ukazuje negatywne skutki nadmiernego kontaktu z komputerem i internetem. Narratorem-bohaterem, naszej historii jest licealista Tomek, który wracając wspomnieniami do swojego dzieciństwa, opowiada o tym, jak przebiegał u niego proces uzależnienia się od komputera. Film na wielu płaszczyznach ukazuje wymiar tego coraz bardziej obecnego wśród młodych ludzi uzależnienia.
Film rekomendowany dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.
DVD 602 Lekcje przestrogi 2: ADHD, Dom Wydawniczy Rafael 2006 (15’, broszura)
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej, to w ostatnim czasie temat przykuwający szczególną uwagę psychologów i pedagogów. Film przedstawia historię cierpiącego na to schorzenie Filipa. W filmie bardzo dobrze ukazana została często spotykana w takich sytuacjach bezradność rodziców oraz wychowawców.
Obraz jest wyjątkową pomocą w zrozumieniu przez rodziców, dlaczego niektóre dzieci mogą zachowywać się w tak dziwny i niezrozumiały dla nich sposób.
Film rekomendowany dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.
DVD 804 Problemy odżywiania, Discovery 1999-2005 (144’)
1. Co ci dolega – grube dzieci (49′),
2. Zmącony umysł – zaburzenia odżywiania się (23′),
3. Jesteś tym, co jesz – otyłość cz.I (24′),
4. Jesteś tym, co jesz – otyłość cz.II (24′),
5. Jesteś tym, co jesz – otyłość cz.III.
DVD 836 3 Love, Wydawnictwo WAM [2008] (21′)
Film edukacyjny z serii: Uwaga życie! adresowany do młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich. Przedstawia historię Magdy, która zapłaciła wysoką cenę za swoją „wirtualność” znajomość. Film jest przestrogą dla jej rówieśniczek.
DVD 837 Telewizyjna miłość, Wydawnictwo WAM [2008] (20′)
Film edukacyjny z serii: Uwaga życie! adresowany do młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich. Film „Telewizyjna miłość” to jednocześnie nazwa programu telewizyjnego, do którego zgłasza się bohater, chcąc ratować swój związek z dziewczyną.
DVD 838 Szczęściarz, Wydawnictwo WAM [2008] (14′)
Film edukacyjny z serii: Uwaga życie! adresowany do młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich. Film dokumentalny o Michale, jeloniogórskim pucybucie, któremu spełniły sie marzenia.
DVD 846 Powstrzymać agresję, Rubikon [2008] (25′)
Film ten to materiał filmowy, który ma posłużyć nauczycielom, pedagogom, terapeutom jako pomoc
w prowadzeniu lekcji.
DVD 1054 Człowiek – miłość – rodzina, Fundacja „Źródło” 1999 (214′)
1. Człowiek od poczęcia (20,50′)’;
2. Do progu dojrzewania (18,46′);
3. Tajemnice kobiecości (18,23″);
4. Tajemnice męskości (16,57′);
5. Człowiek-istota płciowa (22,30′);
6. Etyka seksualności (23,45′);
7. Dramat aborcji (20,20′);
8. Naturalne planowanie rodziny (26,18′);
9. Czas oczekiwania (20,33′);
10. Miłość (19,35′);
11. Scenariusze zajęć do filmów z serii Człowiek-Miłość-Rodzina;
12. Materiały edukacyjne Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka;
13. Życiu zawsze TAK! (8′)
DVD 1119 Chleb i światło. Na metatonie, reż. Miłosz Kozioł ; reż. Mariusz Sykut, Anna Kaszewska, Wydawnictwo WAM [2010] (27′)
Filmy edukacyjne z serii: Uwaga życie! Film pt. „Chleb i światło” to opowieść o Adamie, który urodził się uzależniony od narkotyków, ponieważ jego matka nałogowo brała heroinę…; Film pt. „Na metadonie” jest to opowieść o mieszkańcach hostelu dla narkomanów i kuracji metadonem.
DVD 1120 Media i przemoc, reż. Grzegorz Górny, Rafał Smoczyński, Rubikon 1998 (50′)
Film dokumentalny poruszający temat wpływu jaki mają filmy animowane, fabularne oraz gry komputerowe zawierające sceny agresji na formowanie się wrażliwości i światopoglądu dzieci, młodzieży i dorosłych.
DVD 1121 Hospicjum : kochając do końca…, reż. Magdalena Boniowska, Wydawnictwo WAM [2010] (25′) Film edukacyjny z serii: Uwaga życie! Film zwraca uwagę na rozwijający się coraz prężniej w Polsce ruch hospicyjny i wolontariat.
DVD 1122 Na przekór, reż. Magdalena Boniowska, Anna Petelenz, Violetta Szybowska, Wydawnictwo WAM [2010] (16′) Film edukacyjny z serii: Uwaga życie! przedstawia historię biegaczki narciarskiej Katarzyny Rogowiec, opowiada o jej zmaganiach z rzeczywistością, treningami i chęcią wyboru nowej drogi życiowej.
DVD 1123 Anoreksja i bulimia, reż. Bartosz Nowakowski, Marcin Wołkowicz, Rubikon [2010] (25′)
Film składa się z dwóch części – fabularyzowanej, prezentacja zjawiska anoreksji i bulimii w środowisku młodzieżowym oraz dokumentalnej, wypowiedź specjalisty na temat tych chorób.
DVD 1125 Kara śmierci, reż. Javier Ruisanchez, Wydawnictwo WAM 2006 (24′) Film edukacyjny z serii: Uwaga życie! Film adresowany do młodzieży licealnej, porusza problem kary śmierci, która zawsze miała swych zwolenników i przeciwników.
DVD 1126 Metoda Billingsa : Podstawy naturalnego planowania rodziny,Towarzystwo Odpowiedzialnego Rodzicielstwa [2006] (2×45′)
DVD 1146 Anoreksja, Wydawnictwo Projekt-Kom, 2010 (15’) Film z serii: ”NIE ZAMYKAJ OCZU”.
Film przedstawia prawdziwą historię kiedyś pięknej dziewczyny, która zatraciła się w pogoni za idealną sylwetką. Film pokazuje nieodwracalne skutki choroby i uświadamia nam do czego doprowadza anoreksja i jakie spustoszenie sieje w organizmie. Po obejrzeniu filmu warto postawić sobie pytanie czy cena wyimaginowanej idealnej sylwetki nie jest zbyt wysoka?
Komentarza do filmu udzieliła Pani dr Bernadetta Izydorczyk – specjalista psychologii klinicznej, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 1147 Wpadka, Wydawnictwo Projekt-Kom 2010 (15′) Film z serii: ”NIE ZAMYKAJ OCZU”.
W filmie przedstawiamy prawdziwą historię młodej, zdolnej i ambitnej studentki prawa, która zaszła w ciążę mając niespełna piętnaście lat. Paulina opowiada o swoich uczuciach; lęku, strachu, samotności, braku wsparcia i tolerancji wśród otaczających ją ludzi. Historia Pauliny może być przestrogą dla wielu młodych ludzi. Komentarza do filmu udzieliła Pani prof. ŚAM, dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec. Lekarz ginekolog, położnik, endokrynolog, seksuolog, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety i Prodziekan Wydziału Opieki Zdrowotnej Śląskiej Akademii Medycznej Katowicach. Konsultant wojewódzki w dziedzinie seksuologii. Jest członkiem wielu towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych oraz autorką ponad 100 publikacji naukowych.
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 1148 W objęciach sekty, Wydawnictwo Projekt-Kom 2010 (25′) Film z serii: ”NIE ZAMYKAJ OCZU”.
W filmie przedstawiamy prawdziwą historię młodej zdolnej dziewczyny, która trafiła do organizacji „Misji Czaitanii” w wieku szesnastu lat. Anna mieszkała w ośrodku pięć lat. Opowiada jak sekta przejęła kontrolę
nad jej życiem, pozbawiając ja przy tym ludzkiej godności. Jej wstrząsająca historia jest ostrzeżeniem dla wielu młodych ludzi poszukujących własnej drogi życiowej.
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 1149 Piłem i brałem, Wydawnictwo Projekt-Kom 2010 (20′) Film z serii: ”NIE ZAMYKAJ OCZU”.
W filmie przedstawiamy prawdziwą historię młodego, inteligentnego i bystrego chłopaka, który przez brawurę w wieku trzynastu lat zasmakował alkoholu i narkotyków. Tomek opowiada o początkach i konsekwencjach uzależnienia. Komentarz do filmu udzielił Pan Michał Kurdziej – pedagog, specjalista uzależnień. Kierownik Oddziału Dziennego Terapii Uzależnień w „Centrum Psychiatrii” w Katowicach.
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 1150 Agresja, Wydawnictwo Projekt-Kom 2010 (15′) Film z serii: ”NIE ZAMYKAJ OCZU”.
Film ukazuje problem wzrastającej skłonności do agresywnych zachowań wśród młodzieży. Poznajemy w nim doświadczenia 14-letniej Sandry i 20-letniego Piotra, w życiu których przemoc obecna była na co dzień. Ich wypowiedzi uświadamiają nam, jak brutalnymi prawami rządzi się świat młodego człowieka, skąd bierze się agresja i jak łatwo stać się jej ofiarą.
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 1151 Mobbing, Wydawnictwo Projekt-Kom 2010 (20′) Film z serii: ”NIE ZAMYKAJ OCZU”.
Film przedstawia sytuacje, do których dochodzi w większości polskich szkół. Prześladowanie, wyśmiewanie
i poniżanie to codzienność, z jaką przychodzi zmierzyć się wielu uczniom. Zainscenizowane sytuacje oraz rozmowy grupy uczniów z pedagogiem – mediatorem sądowym Hanną Kubicą, uświadamiają nam: jak wygląda zjawisko mobbingu w szkole, jak bardzo cierpi osoba, która jest ofiarą prześladowań i jak może to wpłynąć na jej dalsze życie oraz co można zrobić, aby jej pomóc.
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 1152 Palenie, Wydawnictwo Projekt-Kom 2010 (28′) Film z serii: ”NIE ZAMYKAJ OCZU”.
Film ukazuje negatywny wpływ papierosów na ludzkie życie. Poznajemy w nim wypowiedzi nie tylko lekarzy specjalistów, ale również pacjentek, u których wieloletnie palenie spowodowało poważne problemy ze zdrowiem. Pozytywnym przykładem jest Rahim – polski artysta i producent hip-hopowy, któremu po 12 latach udało się rzucić palenie. Skorzystaj z ich doświadczenia życiowego. Zastanów się. Czy warto sięgać po tego pierwszego papierosa? Czy warto palić dla towarzystwa? Czy naprawdę chcesz tak zatruwać swój organizm?
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 1153 Dręczyciele, Wydawnictwo Projekt-Kom 2010 (20′) Film z serii: ”NIE ZAMYKAJ OCZU”.
Film Co trzeci nauczyciel z powodu mobbingu i dręczenia przeżywa codziennie chwile zagrożenia połączone czasami z totalną bezradnością. Opowiadają o tym nasi bohaterowie, nauczyciele – wychowawcy, pedagog i dyrekcja z Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Bytomia. Mówią o agresji słownej i czynnej jakiej sami doświadczyli w swojej pracy zawodowej.
Z filmu dowiemy się również skąd bierze się tyle negatywnych emocji wśród uczniów, co wywołuje te uczucia i jak sobie z nimi radzić. Grono pedagogiczne dzieli się wskazówkami, jakie sami stosują w pracy i co im pomaga w kontakcie z trudnymi uczniami.
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 1252 Kłamstwo, Wydawnictwo Projekt-Kom 2011 (10′) Film z serii: ”ASERTYWNOŚĆ”.
Film opowiada historię dwóch dziewczynek Wioli i Kasi. Zbliża się sprawdzian z matematyki, z którą Wiola sobie nie radzi. Mama Wioli wpada na pomysł, żeby Wiola poprosiła o pomoc Kasię. Kasia chętnie zgadza się pomóc Wioli, niestety dziewczyny mają tyle różnych zajęć, że nauka nie wygląda tak jak wyobrażała to sobie mama Wioli. Wiola nie umie powiedzieć swojej koleżane – nie!
Film przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych.
DVD 1253 Koledzy, Wydawnictwo Projekt-Kom 2011 (10′) Film z serii: ”ASERTYWNOŚĆ”.
Film przedstawia historię dwóch chłopców Wojtka i Tomka, którzy są najlepszymi kumplami. Od pewnego czasu Wojtek zaczyna się zadawać ze starszymi kolegami i spędza z nimi więcej czasu niż z Tomkiem.
Tomek zauważa, że już nie jest jak dawniej. Stara się powrócić do wcześniejszych relacji z Wojtkiem. Jednak żeby „wkupić się” do paczki nowych znajomych Wojtka, musi zacząć się zachowywać tak jak oni, czyli m.in. Zacząć palić papierosy. Czy Tomkowi starczy odwagi, żeby powiedzieć – nie?
Film przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych.
DVD 1255 Wagary, Wydawnictwo Projekt-Kom 2011 (7) Film z serii: ”ASERTYWNOŚĆ”.
Film opowiada historię Maćka, który musi dokonać wyboru. Spotyka dwóch starszych kolegów z gimnazjum, którzy namawiają go na wagary. Maciek nie chce skorzystać z ich propozycji i zostaje w szkole.
Film przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych.
DVD 1257, 1297,1298 Dopalacze, Wydawnictwo Projekt-Kom 2011 (38′) Film z serii: ”NIE ZAMYKAJ OCZU”.
Film przestrzega przed sięganiem po produkty zawierające substancje psychoaktywne, jakim są dopalacze. Przedstawia historię młodych ludzi, którzy kierowali się ciekawością, bądź chęcią przypodobania się towarzystwu spróbowali dopalaczy.
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 1258 Zgrana klasa, Wydawnictwo Projekt-Kom 2011 (38′) Film z serii: ”NIE ZAMYKAJ OCZU”.
Bohaterami filmu są uczniowie 2 klasy Gimnazjum, którzy uznani za najbardziej zgraną klasę w szkole wypowiadają się na temat atmosfery panującej w ich grupie.
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.

DVD 1447 No co ty, pękasz?, reż. Dariusz Regucki, Wydawnictwo Projekt-Kom, 2012 (10′) Film z serii: ”ASERTYWNOŚĆ”.
Film opowiada historię Krzyśka, który mieszka z rodzicami w dużym, ładnym mieszkaniu. Rodzice kupili mu ostatnio najnowszą konsolę do gier. Wieczorem wychodzą na imprezę do znajomych. Chłopak wpada na pomysł, żeby zaprosić do siebie swojego kolegę Pawła. Kolega przychodzi, ale w towarzystwie „Łysego”, który przynosi butelkę wódki. Niewinne spotkanie przy konsoli przeradza się w pijacką imprezę. Krzysiek nie umiał powiedzieć – nie piję! Co możesz zrobić, żeby w oczach kolegów nie wypaść na frajera i maminsynka?
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum.
DVD 1448 Witaminki, reż. Dariusz Regucki, Wydawnictwo Projekt-Kom, 2012 (10′) Film z serii: ”ASERTYWNOŚĆ”.
Film opowiada historię Piotrka i Kuby, którzy są kolegami. Kuba to „niespokojny duch”. Piotrek jest nieśmiały i trochę zamknięty w sobie. Piotrkowi podoba się koleżanka z klasy – Magda, jednak nie ma odwagi zagadać do niej. Kuba wpada na pomysł jak pomóc koledze. Załatwia mu „witaminki”, po zażyciu których Piotrek ma nabrać odwagi, śmiałości i pewności siebie.
To co z pozoru wygląda jak niewinna pastylka, wcale nią nie jest. To bardzo silny i niszczący chemiczny wróg.
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum.
DVD 1449 Klasowy Casanova, reż. Dariusz Regucki, Wydawnictwo Projekt-Kom, 2012 (13′) Film z serii: ”ASERTYWNOŚĆ”.
Film opowiada historię Anki i Piotrka oraz Kasi i Michała, którzy są zaprzyjaźnionymi ze sobą parami i lubią razem spędzać czas. Jednak tym razem Kasia i Michał mają inne plany. Ten wieczór chcą spędzić sami. Wolna chata, romantyczny film, świece. Człowiek z całą sferą swojej seksualności to z jednej strony piękna i radosna przygoda. Z drugiej strony, to bardzo poważna sprawa. To real, a nie wirtualna rzeczywistość, w której nie czuć bólu i łez. Nie wchodź w dorosłe życie na skróty. Poczekaj…wszystko ma swój czas. A Kasia i Michał? Bardzo pięknie wyglądali idąc przytuleni alejką w parku…
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum.
DVD 1450 Kujon…, reż. Dariusz Regucki, Wydawnictwo Projekt-Kom, 2012 (15′) Film z serii: ”ASERTYWNOŚĆ”.
Film opowiada historię dziewczyn z jednej klasy Gośki, Wioli i Marty.Gośka z Wiolą to „przebojowe”, ale zarazem próżne osoby. Marta trzyma się z nimi, bo mimo wszystko jej imponują swoją (jak jej się wydaje) bezkompromisową postawą. To naturalne, że w waszym wieku szukacie oparcia w grupie rówieśniczej. Podobne tematy rozmów, strój, język, sposób zachowania. W ten sposób wzmacniacie poczucie swojej wartości i przydatności. Splot okoliczności powoduje, że Marta jest zmuszona prosić o pomoc Piotrka, szkolnego „kujona”. Czy zaryzykuje utratę przyjaźni z Wiolą i Gośką ulegając presji grupy, że to obciach kolegować się z kujonem? Zobaczmy co straciła, a co zyskała.
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum.
DVD 1451 Misiek, reż. Dariusz Regucki, Wydawnictwo Projekt-Kom, 2012 (15′) Film z serii: ”ASERTYWNOŚĆ”.
Film opowiada historię Oli i Kaśki. Dziewczyny są koleżankami. Od pewnego czasu Kaśka spotyka się ze starszym chłopakiem „Miśkiem”. Misiek to zły typ, ma nieciekawą opinię. Chłopak, kiedy dowiaduje się,
że Ola chciałaby mieć nowy telefon postanawia jej pomóc. Ola z przerażeniem odkrywa, że pomoc to najzwyklejsza kradzież, połączona z brutalnym pobiciem małego chłopaka. Chociaż wewnętrznie buntuje się przeciwko całej sytuacji, uczestniczy w bandyckim napadzie. Jest przerażona.
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum.
DVD 1452 Filiżanka czekolady, reż. Dariusz Regucki, Wydawnictwo Rubikon, 2012 (25′) Pierwszy z serii filmów: „Zakochanie i co dalej…”. Zakochanie i zdrada. Chłopak i dziewczyna – pierwsze związki.
Film profilaktyczny do przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie dla uczniów klas III gimnazjum i młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.
Płyta zawiera film pt.: „Filiżanka czekolady” (czas 15:15), komentarz eksperta dr Szymona Grzelaka (czas 07:22) oraz świadectwo z blogu (czas 02:02). Materiał filmowy wraz ze scenariuszami lekcji  jest przeznaczony na dwie jednostki lekcyjne.
DVD 1453 Ostry makijaż, reż. Dariusz Regucki, Wydawnictwo Rubikon, 2012 (21′) Drugi z serii filmów: „Zakochanie i co dalej…”. Wczesna inicjacja seksualna młodzieży
Film profilaktyczny do przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie dla uczniów klas III gimnazjum i młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.
Płyta zawiera film pt.: „Ostry makijaż” (czas 10:10), komentarz eksperta dr Szymona Grzelaka (czas 5:59) oraz świadectwo z blogu (czas 01:45). Materiał filmowy wraz ze scenariuszami lekcji jest przeznaczony na dwie jednostki lekcyjne.
DVD 1454 Tato, reż. Dariusz Regucki, Wydawnictwo Rubikon, 2012 (25′) Trzeci z serii filmów: „Zakochanie i co dalej…”. Pornozniewolenie.
Film profilaktyczny do przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie dla uczniów klas III gimnazjum i młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.
Płyta zawiera film pt.: „Tato” (czas 17:40), komentarz eksperta dr Szymona Grzelaka (czas 5:00) oraz świadectwo z blogu (czas 02:35). Materiał filmowy wraz ze scenariuszami lekcji jest przeznaczony na dwie jednostki lekcyjne.
DVD 1523 Bezpieczna miłość, reż. Jerzy Hoffman, Wydawnictwo Projekt-Kom, 2012 (2X20′) Film obala mity związane z antykoncepcją i stosunkiem przerywanym, który jest najczęściej stosowanym i najmniej skutecznym środkiem zabezpieczającym wśród młodych osób.
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 1565 Zaplątani w sieć. Happy slapping, reż. Marcin Wołkowicz, Wydawnictwo i Hurtownia Rubikon, 2013 (12′)
Film z serii „Zaplątani w sieć” dotyczy tzw. Happy sleppingu – filmowania aktu przemocy wcześniej specjalnie zainicjowanego. Nagrany materiał – najczęściej film lub zdjęcia danej osoby w kompromitującej dla niej sytuacji, ośmieszającej ją i poniżającej, rozpowszechniane są później w Internecie. Film składa się z części fabularnej oraz komentarzy ekspertów. Do filmów dołączone są dwa scenariusze lekcji.
Film posiada opcje włączenia napisów, nadaje się dla uczniów z wadą słuchu.

Film rekomendowany dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.
DVD 1566 Zaplątani w sieć. Cyberbullying, reż. Marcin Wołkowicz, Wydawnictwo i Hurtownia Rubikon, 2013 (13′)
Film z serii „Zaplątani w sieć” dotyczy tzw. Cyberbullyingu – formy przemocy psychicznej wykorzystującej Internet (blogi, fora, portale społecznościowe) do publikowania obraźliwych treści, zdjęć, komentarzy dotyczącej danej osoby.
Film składa się z części fabularnej oraz komentarzy ekspertów. Do filmów dołączone są dwa scenariusze lekcji.
Film posiada opcje włączenia napisów, nadaje się dla uczniów z wadą słuchu.

Film rekomendowany dla uczniów gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej.
DVD 1567 Zaplątani w sieć. Sexting, reż. Marcin Wołkowicz, Wydawnictwo i Hurtownia Rubikon, 2013 (14′)
Film z serii: „Zaplątani w sieć” dotyczy tzw. Sextingu – fotografowania się młodych ludzi nago lub w erotycznych pozach, a następnie rozpowszechniania tych zdjęć przez publikowanie w Internecie. Film składa się z części fabularnej oraz komentarzy ekspertów. Do filmów dołączone są dwa scenariusze lekcji.
Film posiada opcje włączenia napisów, nadaje się dla uczniów z wadą słuchu.

Film rekomendowany dla uczniów gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej.
DVD 1568 Kolekcjonerzy mocnych wrażeń, reż. Renata Zając, Wydawnictwo WAM – Studio Inigo, 2011 (18′)
Film edukacyjny z serii: Uwaga życie! Porusza nagłaśniany od dłuższego czasu w mediach problem sięgania przez młodych ludzi po środki określane potocznie mianem dopalaczy.
Film adresowany przede wszystkim do młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich.
DVD 1569 Walka nie kończy się po gongu, czyli jak pokonać agresję, reż. Marcin Wołkowicz, Wydawnictwo i Hurtownia Rubikon, 2013 (20′)
Film edukacyjny z serii: „ZAGROŻENIA DOROSŁEGO ŚWIATA” – jak sobie z nimi radzić. Pokazuje jeden ze sposobów na rozładowanie agresji, jakim jest uprawianie sportu, a konkretnie sztuk walki.
Film adresowany przede wszystkim do młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich.
DVD 1570 Kiedy wymarzona praca przeradza się w koszmar, reż. Marcin Wołkowicz, Wydawnictwo i Hurtownia Rubikon, 2013 (20′)
Film paradokumentalny pokazujący historię dwóch nastolatek, świeżo po osiągnięciu dorosłości, decydujących się na podjęcie pracy sezonowej za granicą. Jedna z dziewczyn namawia drugą na skorzystanie z oferty pracy w Niemczech, podczas ferii szkolnych. Oferta wydaje się wymarzoną okazją zwiedzenia sąsiedniego kraju, a przy okazji zarobienia trochę pieniędzy. Pośredniczka w Polsce zapewnia dziewczyny o całkowitym bezpieczeństwie pracy. Niestety po przyjeździe na miejsce okazuje się, że praca jest nielegalna, a splot okoliczności sprawia, że dziewczyny pozbawione dokumentów, muszą pracować praktycznie za darmo. Stres związany z całą sytuacja powoduje, że bohaterki filmu nie potrafią wyrwać się z sytuacji, która w gruncie rzeczy jest formą pracy przymusowej. Ostatecznie sprawa zostaje rozwiązana dzięki pomocy placówki dyplomatycznej i dziewczyny wracają do Polski. Sprawa ma swój finał w sądzie.
Film ze scenariuszem lekcji dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 1571 Fałszywa pomoc – narkotyki, dopalacze, reż. Marcin Wołkowicz, Wydawnictwo i Hurtownia Rubikon, 2013 (20′)
Film w formie fabularyzowanego dokumentu oparty na prawdziwej historii dziewczyny, która nie potrafi sobie poradzić z typowymi problemami etapu dorastania. Bohaterka filmu czuje się zagubiona w środowisku rówieśniczym. Nie radzi sobie również ze stresem związanym z nauką, co sprawia , że mimo dużych ambicji jej oceny są jedynie na poziomie dostatecznym. Wszystko to sprawia, że samoocena bohaterki jest wyjątkowo niska. Pewnego dnia zaprzyjaźnia się z koleżanką z klasy, która stanowi jej przeciwieństwo, jest pewna siebie, nie przejmuje się zupełnie szkołą oraz ma duże powodzenie towarzyskie. Koleżanka podsuwa jej narkotyk – dopalacz, który ma stanowić cudowne remedium na problemy bohaterki ze stresem i niską samooceną. Początkowo niechętna dziewczyna decyduje się jednak przyjąć narkotyk. Skutki tego są tragiczne, bohaterka ląduje na oddziale toksykologicznym szpitala.
Film ze scenariuszem lekcji dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 1575 Lekcje przestrogi 3: Rodzice mnie nie rozumieją, reż. Dariusz Regucki, Dom Wydawniczy „Rafael” 2013 (23’)
Film o konflikcie pokoleń i problemie relacji nastolatków z rodzicami. Kamil ma kochających rodziców, którym może zaufać, ale jako nastolatek postrzega świat inaczej.
Często buntuje się, bo ma wrażenie, że rodzice go ograniczają i czepiają się bez powodu. O co im chodzi? Przecież ja chcę żyć po swojemu! Konflikt pokoleń jest nieunikniony,   lecz frustracja, kłamstwa i bunt chłopca prowadzą do nieszczęścia. Wartością dodatnią filmu  jest przedstawienie wydarzeń nie tylko z pozycji naszego bohatera, ale także oczami rodziców, dzięki czemu w młodych widzach możemy wzbudzić empatię i zrozumienie dla postaw dorosłych.
Film przypomina, utrwala i wprowadza porządek w wiedzy o komunikacji międzyludzkiej, konflikcie pokoleń (dorastający syn i rodzice), wolności, presji grupy oraz pokazuje wiek adolescencji. Widzimy też skutki i konsekwencje kłamstwa głównego bohatera dla niego i całej rodziny.
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 1576 Lekcje przestrogi 3: Dowód miłości, reż. Dariusz Regucki, Dom Wydawniczy „Rafael” 2013 (23’)
Film o uleganiu presji w miłosnych relacjach młodych oraz o konsekwencji wyborów, odpowiedzialności i problemie przedwczesnej inicjacji seksualnej.
Miłość, zauroczenie, fascynacja, tzw. motylki w brzuchu… Kto z młodych ludzi tego nie przeżywa? Ala, nasza szesnastoletnia bohaterka, poznaje w świecie wirtualnym starszego chłopaka, w którym się zakochuje. Michał dąży do spotkania w świecie rzeczywistym. Jego słowa i gesty miały świadczyć o tym, że zależy mu na dziewczynie i że ją kocha. Chce „potwierdzenia miłości”  ze strony Alicji… Dziewczyna zachodzi w ciążę… Jest za późno, by zrozumieć, że miłość   jest bezwarunkowa. Jeżeli ktoś nas kocha, to szanuje nasze zdanie i nie żąda „dowodu miłości”.
Film przestrzega przed przedwczesną inicjacją seksualną, uleganiem presji w tym względzie i konsekwencją nieodpowiedzialnych wyborów.
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 1577 Lekcje przestrogi 3: Dziecko, reż. Dariusz Regucki, Dom Wydawniczy „Rafael” 2013 (23’)
Film przedstawia opowieść o Alicji, która w wieku szesnastu lat spodziewa się dziecka.
Piękny czas zauroczenia, romantyczne spotkania, wiara w słowa ukochanego, że fizyczne zbliżenie przypieczętuje ich miłość na zawsze…….
Film ma pobudzić w młodych odbiorcach refleksje na temat odpowiedzialności i konsekwencji podejmowanych wyborów, uczyć szacunku dla życia, a osobom, które przedwcześnie zostały rodzicami, dodać siły i pomóc z nadzieją odnaleźć się w nowej sytuacji.
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 1579 Lekcje przestrogi 3: Manipulacja, reż. Dariusz Regucki, Dom Wydawniczy „Rafael” 2013 (23’)
Film o konsekwencji ulegania młodych lansowanym wzorcom zachowań.
Film opowiada o iluzji świata tworzonego przez media, celebrytów, idoli młodych ludzi. Nastolatkowie, pozbawieni bagażu doświadczenia życiowego, z naturalną dla swojego wieku naiwnością i ufnością, są idealną ofiarą dla przemysłu bezwartościowej rozrywki, sensacji i plotki. Przyjmują, że prawdziwe życie wygląda tak, jak opisują go w kolorowych pismach i pokazują  w popularnych programach telewizyjnych.
Film ma zasiać nieufność i zaszczepić zdrowy dystans do nieprawdziwego obrazu świata tworzonego przez kiepskie, choć popularne media, ma uświadomić odbiorcom, że mają prawo do młodzieńczego buntu wobec zakłamywania rzeczywistości, a także przestrzec młodych ludzi, by świata realnego, tego w którym żyją, nie postrzegali przez pryzmat życia gwiazd telewizyjnego show.
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 1934 Viki, dlaczego to zrobiłaś…?, Depresja & próba samobójcza, Wydawnictwo Projekt-Kom, 2014 (55’)
DVD 1935 Viki, dlaczego to zrobiłaś…?, Depresja & próba samobójcza, Wydawnictwo Projekt-Kom, 2014 (55’)
(Film z cyklu Nie Zamykaj Oczu)
W filmie przedstawiamy prawdziwą historię Wiktorii, która od wielu lat borykała się z depresją. Niestety
nie wiedziała gdzie szukać pomocy…….. Mówi o przyczynach depresji: o ojcu alkoholiku i o przemocy jaką doświadczała w domu. Mówi też o konsekwencjach depresji………… która popchnęła ją do próby samobójczej.
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 1936 Przemiana z grubego na zdrowego, Wydawnictwo Projekt-Kom, 2014 (72’)
DVD 1937 Przemiana z grubego na zdrowego, Wydawnictwo Projekt-Kom, 2014 (72’) (Film z cyklu Nie Zamykaj Oczu)
Film opowiada prawdziwą historię młodego Kamila, który od dziecka walczył z otyłością. Rozpieszczany przez rodziców i babcię był coraz bardziej otyłym nastolatkiem. Dziś wspomina schabowe, ziemniaki ociekające tłuszczem i kapustę zasmażaną a po dobrym obiedzie oczywiście deser na słodko. Kamil kiedyś nie wyobrażał sobie życia bez słodyczy!
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 1939 Dysleksja, Wydawnictwo Projekt-Kom, 2010 (35’) (Film z cyklu Nie Zamykaj Oczu)
Film opowiada historie dzieci w różnym wieku i z różnym rodzajem dysleksji rozwojowej pokazując ich życie
i perypetie związane z nauką i egzystencją w społeczeństwie szkolnym. Uwzględnia również to jak duży wpływ na ich postrzeganie świata mają nauczyciele, którzy mogą bardzo dużo zrobić, aby te dzieci ochronić poprzez okazanie zrozumienia i dostosowanie wymagań stawianych uczniom. Film kierowany jest do dzieci, młodzieży, rodziców, pedagogów i terapeutów. Do udziału w nim zaproszono pedagoga – terapeutę, który objaśnia problem dysleksji oraz podpowiada jak sobie z nim radzić.
Film przeznaczony dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 2008 Alkohol a ryzykowne zachowania młodych ludzi, reż. Marcin Wokowicz, Wydawnictwo i Hurtownia Rubikon, Katarzyna Król, 2014 (20’)
„ALKOHOL − ZAGROŻENIA” to pierwszy z serii trzech filmów profilaktycznych, dotyczących problemu spożywania alkoholu przez młodych ludzi. Film w klarowny i atrakcyjny sposób przedstawia informacje na temat alkoholu oraz konsekwencje prawne, psychologiczne i zdrowotne, jakie wynikają ze spożywania alkoholu przez osoby niepełnoletnie.
Film jest zrealizowany w konwencji filmów popularnonaukowych. Wzbogacony został wypowiedziami ekspertów: psychologa, policjanta oraz lekarza. Dodatkowo do filmu dołączony jest komentarz (materiał pomocniczy) dla nauczycieli. Jest to wypowiedź dr Ewy Tokarczyk, psychologa, kryminologa, wykładowcy Pedagogium − Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie.
Film przeznaczony jest dla uczniów gimnazjum uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 2009 Wpływ alkoholu na organizm człowieka, reż. Marcin Wokowicz, Wydawnictwo i Hurtownia Rubikon, Katarzyna Król, 2014 (20’)
„ALKOHOL − ZAGROŻENIA” to drugi z serii trzech filmów profilaktycznych, dotyczących problemu spożywania alkoholu przez młodych ludzi. Film w klarowny i atrakcyjny sposób przedstawia informacje na temat alkoholu oraz konsekwencje prawne, psychologiczne i zdrowotne, jakie wynikają ze spożywania alkoholu  przez osoby niepełnoletnie.
Film jest zrealizowany w konwencji filmów popularnonaukowych. Wzbogacony został wypowiedziami ekspertów: psychologa, policjanta oraz lekarza. Dodatkowo do filmu dołączony jest komentarz (materiał pomocniczy) dla nauczycieli. Jest to wypowiedź dr Ewy Tokarczyk, psychologa, kryminologa, wykładowcy Pedagogium − Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie.
Film przeznaczony jest dla uczniów gimnazjum uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 2010 Uzależnienie od alkoholu, reż. Marcin Wokowicz, Wydawnictwo i Hurtownia Rubikon Katarzyna Król, 2014 (20’)
„ALKOHOL − ZAGROŻENIA” to trzeci z serii trzech filmów profilaktycznych, dotyczących problemu spożywania alkoholu przez młodych ludzi. Film w klarowny i atrakcyjny sposób przedstawia informacje na temat alkoholu oraz konsekwencje prawne, psychologiczne i zdrowotne, jakie wynikają ze spożywania alkoholu przez osoby niepełnoletnie.
Film jest zrealizowany w konwencji filmów popularnonaukowych. Wzbogacony został wypowiedziami ekspertów: psychologa, policjanta oraz lekarza. Dodatkowo do filmu dołączony jest komentarz (materiał pomocniczy) dla nauczycieli. Jest to wypowiedź dr Ewy Tokarczyk, psychologa, kryminologa, wykładowcy Pedagogium − Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie.
Film przeznaczony jest dla uczniów gimnazjum uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 2011 Portale społecznościowe – czy można się uzależnić?, reż. Marcin Wokowicz, Wydawnictwo i Hurtownia Rubikon Katarzyna Król, 2014 (25’)
Korzystanie z Internetu jest tak powszechne, że stało się też nową metodą komunikacji oraz wymiany informacji, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Film porusza problem uzależnienia (zależności) od portali społecznościowych. W filmie zostały przedstawione trzy różne historie młodych ludzi, którzy opowiadają o wpływie portali społecznościowych na ich życie. Każda z tych historii została skomentowana przez eksperta – psychologa. Do filmu został dołączony również dodatkowy komentarz psychologa oraz scenariusz lekcji.
Film przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.
DVD 2305 Przemoc rówieśnicza, reż. Adam Ciborski, Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy, [2015] (31’).
1. Przemoc rówieśnicza (18’),
2. Ruch drogowy (13’).
Film edukacyjny dla młodzieży ponadgimnazjalnej.
DVD 2418 Anoreksja, reż. Ian Carre, Wytwórnia Pomocy Dydaktycznych, 2001 (49’)
DVD 2419 Anoreksja, reż. Ian Carre, Wytwórnia Pomocy Dydaktycznych, 2001 (49’)
DVD 2420 Narkotyki, Wytwórnia Pomocy Dydaktycznych, 2011 (135’)
1. Środki przeciwbólowe, reż. George Hugmes (45 min);
2. Środki halucynogenne, reż. Ben Reid (45 min);
3. Dopalacze, reż. Krishan Goyender (45 min).
DVD 2421 Jak działają narkotyki? Wytwórnia Pomocy Dydaktycznych, 2011 (171’)
1. Marihuana, reż. Gabriella Polletta (57 min);
2. Ekstazy, reż. Bruce Fletcher (57 min);
3. Cocaina, reż. Tom Pearson (57 min).
DVD 2556 Ja Ty My: wychowanie seksualne., reż. Robert Sadownik, Wydawnictwo i Hurtownia Rubikon Katarzyna Król, 2015 (96’)
1. Edukacja seksualna, ale jaka?.
2. Po co lekcje WDŻ?.
3. Znam i akceptuję siebie.
4. Jak pokochać siebie?.
5. Seksualność człowieka.
6. Funkcje płciowości.
7. Czekać – nie czekać?, czyli o inicjacji seksualnej.
8. Wczesna inicjacja seksualna a choroby przenoszone drogą płciową.
9. Metody aborcji i jej skutki
10. Rodzaje antykoncepcji.
11. Antykoncepcja hormonalna i pigułka „po”.
12. Ekologia i planowanie rodziny.
Film dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 2562 Fałszywa pomoc – narkotyki, dopalacze, reż. Marcin Wołkowicz, Wydawnictwo i Hurtownia Rubikon, 2013 (20’)
Film edukacyjny z serii: „ZAGROŻENIA DOROSŁEGO ŚWIATA – jak sobie z nimi radzić”.
Film w formie fabularyzowanego dokumentu oparty na prawdziwej historii dziewczyny, która nie potrafi sobie poradzić z typowymi problemami etapu dorastania. Bohaterka filmu czuje się zagubiona w środowisku rówieśniczym. Nie radzi sobie również ze stresem związanym z nauką, co sprawia , że mimo dużych ambicji jej oceny są jedynie na poziomie dostatecznym. Wszystko to sprawia, że samoocena bohaterki jest wyjątkowo niska. Pewnego dnia zaprzyjaźnia się z koleżanką z klasy, która stanowi jej przeciwieństwo, jest pewna siebie,   nie przejmuje się zupełnie szkołą oraz ma duże powodzenie towarzyskie. Koleżanka podsuwa jej narkotyk – dopalacz, który ma stanowić cudowne remedium na problemy bohaterki ze stresem i niską samooceną. Początkowo niechętna dziewczyna decyduje się jednak przyjąć narkotyk. Skutki tego są tragiczne, bohaterka ląduje na oddziale toksykologicznym szpitala.
Film ze scenariuszem lekcji dla uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 2564 Samookaleczenia, reż. Dariusz Fedorowicz, Wydawnictwo WAM – Studio Inigo, 2015 (12’)
Film edukacyjny z serii: Uwaga życie! adresowany przede wszystkim do młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich. Pokazuje problemy współczesnego świata, z którym spotykamy się na co dzień. Film jest doskonałą pomocą dydaktyczną dla wychowawców w szkole, ale stanowi również interesujący materiał dla indywidualnych odbiorców, poszukujących odpowiedzi na nurtujące problemy codziennego życia.
DVD 2566 Wpływ dopalaczy na organizm człowieka, reż. Marcin Wołkowicz, Tutto Arts & Media, 2015 (23’)
Film edukacyjny z serii: „Dopalacze – Zagrożenia”. Jest to pierwszy z serii trzech filmów profilaktycznych, dotyczących problemu zażywania dopalaczy  przez młodych ludzi. Film zostały zrealizowany w konwencji filmu popularnonaukowego.
Film dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 2567 Dopalacze a ryzykowne zachowania młodych ludzi, reż. Marcin Wołkowicz, Tutto Arts & Media, 2016 (19’)
Film edukacyjny z serii: „Dopalacze – Zagrożenia”.
Jest to drugi z serii trzech filmów profilaktycznych, dotyczących problemu zażywania dopalaczy  przez młodych ludzi. Film zostały zrealizowany w konwencji filmu popularnonaukowego.
Film dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 2568 Uzależnienie od dopalaczy, reż. Marcin Wołkowicz, Tutto Arts & Media, 2016 (20’) Film edukacyjny z serii: „Dopalacze – Zagrożenia”.
Jest to trzeci z serii trzech filmów profilaktycznych, dotyczących problemu zażywania dopalaczy  przez młodych ludzi. Film zostały zrealizowany w konwencji filmu popularnonaukowego.
Film dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 2570 Jak radzić sobie z agresją uczniów, reż. Paweł Filarski, Wytwórnia Filmów Szkoleniowych Synergia, 2012 (28’)
DVD 2571 Asertywność, reż. Paweł Filarski, Wytwórnia Filmów Szkoleniowych Synergia, 2012 (34’)
DVD 2572 Myśl pozytywnie czyli jak zostać optymistą, reż. Paweł Filarski, Wytwórnia Filmów Szkoleniowych Synergia, 2016 (33’)
Film uczy metod radzenia sobie z negatywnymi myślami, dzięki czemu łatwiej pokonać napotkane w życiu trudności…
DVD 2573 Skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem, reż. Paweł Filarski, Wytwórnia Filmów Szkoleniowych Synergia, 2013 (40’)
Film przedstawia cztery typowe, stresowe sytuacje i czterech bohaterów. Śledząc historię naszych bohaterów poznasz charakterystykę poszczególnych sytuacji stresowych.
Dowiesz się, czemu niektóre okoliczności tak nas tak stresują i co zrobić, by stres nie zapanował nad Tobą, lecz byś Ty zapanował nad stresem. Analizy stresowych sytuacji. Symulacje niepożądanych skutków. Wskazania pozytywnych rozwiązań. Prezentacja technik, które są pomocne w trudnych, stresowych sytuacjach.
DVD 2620 FAS ma twarz, reż. Katarzyna Mitka, Anna Mistarz, Wydawnictwo Projekt-Kom,  [2016] (20’)
DVD 2764 ADHD: darem czy potępieniem?, reż. Alek Madej, Wydawnictwo WAM, [2017] (26’)
1. Czym jest ADHD?;
2. Jak pomagać nauczycielom?;
3. Jak pomagać rodzicom i ich dzieciom?
DVD 2765 Adrenalina na różne sposoby, reż. Dariusz Fedorowicz, Wydawnictwo WAM, [2017] (10’)
Film edukacyjny z serii: Uwaga życie! adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkół gimnazjalnych
i średnich, stanowi również doskonałą pomoc dydaktyczną dla wychowawców w szkole.
DVD 2766 Agresja: słowo jak pięść, Wydawnictwo WAM, 2014 (15’) Film edukacyjny z serii: Uwaga życie!
1. Agresja : słowo jak pięść, scen. i reż. Tomasz Mucha (7 min);
2. 8 minut teorii, scen. i reż. Tomasz Mucha, Dariusz Fedorowicz (8 min).
Agresja, choć kojarzy się często z przemocą fizyczną, ma wiele obliczy. Doświadczą jej w wieloraki sposób bohaterowie filmu fabularnego. Ich historia rozgrywa się podczas popularnego, telewizyjnego talk-show.
Na płycie znalazły się również komentarze specjalistów oraz młodzieży. Poznamy opinie psychologa, socjologa, policjanta oraz trenerów walk dotyczące agresji werbalnej i przemocy w sieci.
DVD 2774 Tożsamość w internecie, reż. Dariusz Fedorowicz, Wydawnictwo WAM, 2014 (13’) Film edukacyjny z serii: Uwaga życie! adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich.
DVD 2776 Wszyscy piją, reż Tomasz Mucha, Wydawnictwo WAM, 2012 (21’) Film edukacyjny z serii: Uwaga życie! adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich.
DVD 2969 Jak wywrzeć dobre wrażenie na innych, reż. Paweł Filarski, Wytwórnia Filmów Szkoleniowych Synergia, [2008] (31’)
DVD 2970 Mowa ciała w praktyce, reż. Paweł Filarski, Wytwórnia Filmów Szkoleniowych Synergia, [2008] (31’)
DVD 2971 Asertywność, reż. Paweł Filarski, Wytwórnia Filmów Szkoleniowych Synergia, [2011] (34’)
DVD 2980 Zdrowy styl życia, reż. Marcin Wołkowicz, Multieducatio.pl, 2017 (15’) Film pokazujący na czym polega zdrowy tryb życia, koncentrujący się na znalezieniu właściwych proporcji między aktywnością fizyczną i psychiczną, pracą/nauką a odpoczynkiem. W wyraźny sposób została omówiona niemożliwość pogodzenia mody na „bycie fit” z korzystaniem z niebezpiecznych substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, narkotyki czy produkty zawierające nikotynę. W filmie pokazany został zdrowy sportowy tryb życia jako alternatywa do eksperymentowania z substancjami zmieniającymi świadomość.
Film dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.
DVD 2981 Zasady zdrowego żywienia, reż. Marcin Wołkowicz, Multieducatio.pl, 2017 (15’) Film prezentujący zagadnienia związane z prawidłowym odżywianiem w wieku nastoletnim. Omówione zostały w nim pojęcia, takie jak „piramida żywieniowa” czy wskaźnik „BMI”. Uczniowie dowiedzą się, w jaki sposób skonstruować odpowiednią dietę, ile jeść i w jakich porach, aby zachować dobrą kondycję psychiczną i fizyczną. W filmie odpowiadamy na pytania – dlaczego niektórych produktów żywnościowych powinno się unikać a inne spożywać w umiarze. Film porusza też problematykę wpływu substancji psychoaktywnych na zdrowie.
Film dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.
DVD 2982 Stres – wróg czy sprzymierzeniec?, reż. Marcin Wołkowicz, Multieducatio.pl, 2017 (15’) Film poruszający tematykę radzenia sobie ze stresem w życiu ucznia. Omówione zostały przyczyny powodujące powstawanie stresu i sposoby na jego rozładowywanie. Szczególna uwaga została zwrócona na pokazanie samego mechanizmu stresu, jako czegoś naturalnego, na określonym poziomie – motywującego do działania. W filmie pokazane zostały również niebezpieczeństwa, związane z próbami radzenia sobie ze stresem za pomocą substancji psychoaktywnych. Film dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.
DVD 2984 Uzależnienie od gier komputerowych, reż. Marcin Wołkowicz, Tutto Arts & Media, 2016 (12’) Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.
DVD 2985 Uzależnienie od telefonu komórkowego, reż. Marcin Wołkowicz, Tutto Arts & Media, 2016 (12’)
Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.
DVD 2986 Portale społecznościowe – czy można się uzależnić?, reż. Marcin Wołkowicz, Tutto Arts & Media, 2016 (12’)
Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.
DVD 3223 Kiedy jedzenie zaczyna być problemem: anoreksja i bulimia, reż. Marcin Wołkowicz, Multieducatio.pl, 2018 (15’)
”Sztuka umiaru – profilaktyka zaburzeń odżywiania” to film profilaktyczny adresowany do uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz ponadpodstawowej.
Film  prezentujący dwie choroby, będące skutkiem zaburzeń odżywiania w wieku dorastania. Anoreksja  i bulimia pokazane są jako konsekwencja przemian kulturowy ostatnich dziesięcioleci. Próbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego choroby te pojawiają się najczęściej wśród dorastającej młodzieży i dlaczego w wielu wypadkach pozostają długo niezauważone przez otoczenie osób chorych.
DVD 3226 Kiedy jedzenie zaczyna być problemem: anoreksja i bulimia, reż. Marcin Wołkowicz, Multieducatio.pl, 2018 (15’)
DVD 3274 Smutno mi, chociaż nie wiem czemu: depresja, nerwice, lęki u młodych ludzi, reż. Marcin Wołkowicz, Multieducatio.pl, 2019 (15’)
Pierwszy z pakietu trzech filmów profilaktycznych adresowanych do uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.
Lęk i smutek są to uczucia, z którymi młodzi ludzie mają do czynienia na co dzień. Niestety różne czynniki oraz okoliczności mogą sprawić, że przekształcają się w stany lękowe, nerwice, a nawet w depresję.
Film stanowi próbę dostarczenia wiedzy na temat depresji, zagrożeń z nią związanych (również w kontekście substancji psychoaktywnych) oraz działań profilaktycznych, które mogą zapobiegać zachorowaniu. Film został zrealizowany w konwencji filmu popularnonaukowego.
DVD 3277 Smutno mi, chociaż nie wiem czemu: depresja, nerwice, lęki u młodych ludzi, reż. Marcin Wołkowicz, Multieducatio.pl, 2019 (15’)
DVD 3276 Zdrowie psychiczne: jak o nie dbać w wieku szkolnym, reż. Marcin Wołkowicz, Multieducatio.pl, 2019 (15’)
Trzeci z pakietu trzech filmów profilaktycznych adresowanych do uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.
Film stanowi próbę wyjaśnienia zagadnienia zdrowia psychicznego oraz kwestii z nim związanych – dbania o nie oraz czynników wpływających na zaburzenia zdrowia psychicznego. Film został zrealizowany w konwencji filmu popularnonaukowego.
DVD 3279 Zdrowie psychiczne: jak o nie dbać w wieku szkolnym, reż. Marcin Wołkowicz, Multieducatio.pl, 2019 (15’)
DVD 3509 W pułapkach netu: edukacja medialna dla uczniów klas 7-8 SP, reż. Dariusz Regucki, Wydawnictwo Rubikon, 2020 (22’13”)
1. Znowu grasz (6’28”)
Smartfon umożliwia nam granie o każdej porze i z każdym, bez względu na to, gdzie znajduje się drugi gracz. To może być bardzo wciągające. Niepostrzeżenie zaczyna się zaniedbywanie obowiązków, również szkolnych. Młody człowiek nie dostrzega problemu, dopóki ktoś z zewnątrz nie uświadomi mu zagrożenia uzależnieniem. Presja teamu i chęć poprawy wyników gry wcale tego nie ułatwia.
2. Spadająca gwiazda (4’59”)
Młodzi ludzie chcąc być na topie, zyskać kolejne lajki, wykazać się odwagą lub bardziej przypodobać się swojej sympatii, robią roznegliżowane zdjęcia. Wysyłają je przez Internet „zaufanym” osobom albo sami zamieszczają na profilach społecznościowych. Tymczasem te fotki bardzo szybko zaczynają „żyć własnym życiem”. Stają się przyczyną wstydu i upokorzenia, a w przyszłości mogą znacznie pokrzyżować życiowe plany.
3. Zdrowie online (4’06”)
Internet staje coraz bardziej popularnym i dostępnym źródłem wiedzy niemal w każdej dziedzinie. Niestety – szczególnie na forach – można natrafić na wiedzę niezweryfikowaną, a nawet fałszywą. Czy młodzi ludzie są tego świadomi? Konsekwencje mogą być poważne, zwłaszcza, jeśli zechcemy polegać na poradach związanych z naszym zdrowiem.
4. Mózg na siłowni (4’4”)
Codziennie spotykamy ludzi nieustannie wpatrzonych w ekran komórki czy komputera. Co się dzieje wtedy z mózgiem? Czy potrzebuje naszej aktywności dla rozwoju? Stwierdzono, że  również systematyczny wysiłek fizyczny sprzyja szybszemu tworzeniu połączeń synaptycznych i zapobiega procesom degradacyjnym mózgu.
5. Cyfrowi złodzieje (4’35”)
Coraz częściej różnego rodzaju transakcji dokonujemy za pośrednictwem Internetu. Z jednej strony to wielkie ułatwienie, a z drugiej zagrożenie, że zostaniemy oszukani, a nasze pieniądze nie trafią do właściwego adresata. Wymaga to czujności i nie można czuć się wystarczająco „wyedukowanym”.

DVD 3935 Twarde babki: siła wewnętrznego piękna, prowadzenie Mark Gungor, Oficyna Wydawnicza Vocatio 2014 (401 min.) 3xDVD

Mark Gungor jest jednym z najbardziej znanych mówców i doradców w obszarze relacji damsko-męskich w Ameryce. Prowadzi audycje radiowe, występuje w programach telewizyjnych, jest pastorem. Jego najbardziej do tej pory znana seria wykładów zatytułowana Laugh Your Way to a Better Marriage® skierowana jest do wszystkich, którzy obcują z płcią przeciwną, ale Mark jest również autorem i fantastycznym odtwórcą wykładów – widowisk dedykowanych dla singli, nastolatków, kobiet i mężczyzn.

Tematem konferencji Twarde babki jest kobieta, która zna swoją wartość, wie, w co wierzy i nie pęka przed niczym ani przed nikim, za wyjątkiem Boga. Nie boi się ani chamskich facetów, ani demonów z piekła rodem, ani nikogo innego.

Podczas tej konferencji kobiety uczą się widzieć w sobie siłę, wartość i godność. Uczą się pewności siebie w mocnym stawaniu za tym, co jest dobre i prawe w ich małżeństwach i rodzinach. Pozostają przy tym kobietami pełnymi szacunku dla innych.

Te rewolucyjne prawdy są wyzwaniem i przekonują do siebie bez zbędnego moralizowania. Wychodzą one naprzeciw niszczącym przesłaniom, które docierają do nas zarówno ze środowisk świeckich, jak i religijnych, siejąc spustoszenie w kobiecej kulturze.

Tym razem mówcami obok Marka Gungora są niesamowite kobiety. Kobiety z różnymi doświadczeniami życiowymi, jak na przykład narkomanka prostytuująca się w Las Vegas, sławna aktorka z Hollywood czy żona pastora. Są wśród nich osoby w różnym stanie cywilnym oraz na różnym etapie duchowego życia i po najróżniejszych życiowych przejściach. To, o czym mówią, jest prawdziwym natchnieniem i wyzwaniem dla wszystkich kobiet. Dzielą się one swymi doświadczeniami życiowymi i odkrytymi przez siebie prawdami, które każdej kobiecie pomogą stać się silną, pewną siebie i zasługującą na pełny szacunek, twardą babką, a więc taką, jaką Bóg chce, aby była.

Przyszedł czas na to, aby kobiety niezależnie od swego wieku i doświadczenia życiowego mogły odkryć w sobie to, co jest dla nich esencją Bożego słowa. Czas, aby stały się twardymi babkami.

 

CD

CD 1641 Wstęp do psychoanalizy, aut. Sigmund Freud, czyta Leszek Filipowicz, Storybox 2020 (18 godz. 49 min)
CD 1655 Czułość : poradnik pozytywnego egoizmu, aut. Sophie Mort, czyta Marta Król , Wielka Litera 2021 (2 godz. 48 min.)

 

ZBIORY WYDZIAŁU UDOSTĘPNIANIA PBW W SŁUPSKU
Ul. JARACZA 18 A, 76 – 200 SŁUPSK
TEL. 842-35-64, e-mail: multimedia@pbp.slupsk.pl
www.pbp.slupsk.pl

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie