Jolanta Nitkowska-Weglarz.
O autorce w skrócie:
ur. 1952 w Słupsku; dziennikarka, pisarka, reporterka, bajkopisarka; absolwentka polonistyki Uniwersytetu Gdańskiego i dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Jej książki dla dzieci są lekturami w wielu szkołach Środkowego Pomorza. Przez 30 lat pracowała w redakcjach regionalnych gazet, drukowała również w Polityce, Przeglądzie Tygodniowym, Prawie i Życiu, Gazecie Wyborczej. Była korespondentem z Pomorza w nowojorskim Nowym Dzienniku.
Specjalizowała się w historii i tradycjach Pomorza oraz problematyce stosunków polsko-niemieckich.
Jej „reportaże historyczne” cieszyły się ogromną popularnością i uznaniem ze względu na tematykę i rzetelność dokumentacyjną – wypełniały liczne luki w historii regionu, głównie dwudziestego wieku. Osobny rozdział stanowią opowieści z lat wojny, autentyczne dramaty ludzi uwikłanych w historię. Jej książka „Tajemnicze Pomorze”- zbiór reportaży historycznych doczekała się trzech wydań, ciągle uzupełnianych i rozszerzanych. Największą popularnością wśród czytelników cieszą się pisane przez wiele lat baśnie pomorskie.
Jej literackim hobby jest pisanie pieśni religijnych. Dzięki zaangażowaniu w działalność ekumeniczną międzynarodowej grupy autorów „Takt” jej pieśni religijne powstałe we współpracy z kompozytorami niemieckimi – Marie Moninger i Volfardem Dűverem zostały włączone do śpiewników w kościele ewangelickim. Natomiast polskie kolędy jej autorstwa, z muzyką Beaty Wróblewskiej, weszły do repertuaru Chóru Akademickiego Akademii Pomorskiej w Słupsku. Pisała także kolędy do muzyki Violetty Wójcik i piosenki dla dzieci komponowane przez Zdzisława Pawiłojcia.
Ma na swoim koncie 26 wydanych drukiem książki, w tym 7 zbiorów baśni pomorskich.
Jej książki zawierające pomorskie baśnie i legendy są obowiązkowymi lekturami szkolnymi w licznych szkołach regionu słupskiego. Ponadto stały się inspiracją do stworzenia kilkudziesięciu spektakli amatorskich teatrów oraz do nagrań baśni dla osób niewidomych, a także licznych projektów popularyzacyjnych zrealizowanych przez biblioteki.
W latach 2003-2009 była rzecznikiem prasowym Akademii Pomorskiej w Słupsku. W tym czasie poświęciła dużo wysiłku w działaniach popularyzujących naukę. Była m.in. organizatorem Bałtyckich Festiwali Nauki na Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz redaktorem czasopisma uczelnianego.
W latach 2012-2016 była sekretarzem redakcji ogólnopolskiego czasopisma społeczno- edukacyjnego „Edukacja i Dialog” popularyzującego badania naukowe, nowatorskie formy edukacyjne i podejmującego ważne problemy społeczne dotycząc zdrowia, rozwoju intelektualnego i indywidualności twórczej dzieci. Jej zasługą było stworzenie międzynarodowego zespołu autorów publikujących na łamach tego czasopisma.
Wielokrotnie prowadziła warsztaty dziennikarskie i literackie dla studentów, utalentowanej młodzieży i nauczycieli. Przez 25 lat była jurorem Międzynarodowego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży oraz licznych literackich konkursów regionalnych.
Od listopada 2011 r. do listopada 2015 r. była prezesem słupskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Bardzo aktywnie wspierała i wspiera debiutantów, pomagając im w wydaniu tekstów oraz ich promocji.
W dowód uznania za działalność na rzecz porozumienia polsko- niemieckiego była specjalnym gościem rządu Meklemburgii Vorpommern w 1985 r. oraz zdobyła dwukrotnie nominację do Polsko- Niemieckiej Nagrody Dziennikarzy. Współpracowała przez wiele lat z Akademią Europejską w Kulicach w dziedzinie polsko- niemieckiego dialogu.
W 2017 r. Jolanta Nitkowska –Węglarz obchodziła jubileusz 40-lecia działalności publicystycznej i literackiej.
Poza zainteresowaniami literackimi Jolanta Nitkowska- Węglarz z powodzeniem uprawia działalność plastyczną – wykonuje ceramikę artystyczną, malarstwo olejne i sztukę decoupagu. Jej prace znajdowały się na wystawach zbiorowych i indywidualnych Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego.