UWAGA! UWAGA!

Przedłużamy termin nadsyłania prac do 16 marca

Ogłoszenie wyników 25 marca

Trzecia zimowa akcja konkursowa „Siostro, bracie – o zdrowie dbacie?”
Patronat: Marszałek Województwa Pomorskiego
Organizator: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku,
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku
Uczestnicy: uczniowie wszystkich poziomów nauczania w placówkach oświatowych województwa pomorskiego.
Celami akcji nawiązaliśmy do poprzednich akcji konkursowych: „Siostro, bracie – zostań w chacie” oraz „Siostro, bracie – jak się macie?, w których zachęcaliśmy dzieci i młodzież do prowokującej uśmiech zabawy przy nauce, w trudnym dla wszystkich okresie epidemii, która znacząco zmieniła szkolną rzeczywistość każdego ucznia i jego rodziny już w pierwszej połowie 2020 r.
Pora na trzecią akcja konkursową – „Siostro, bracie – o zdrowie dbacie?” Pandemia wszak trwa jeszcze, zbliżają się ferie w naszym województwie, a wszyscy walczymy o powszechność szczepień i troskę o zdrowie. W ramach akcji planujemy przeprowadzenie siedmiu konkursów dla uczniów wszystkich poziomów nauczania szkół województwa pomorskiego. Proponujemy dzieciom i młodzieży połączenie zabawy z nauką, uważności z kreatywnością i zaangażowania z pasją, dając przedszkolakom i uczniom możliwość ekspresji przeżyć, doświadczeń i emocji.
Proponowane konkursy:
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku:
  1. „Dbam o swoje zdrowie!” – konkurs na pracę plastyczną dla dzieci w wieku przedszkolnym [więcej…]
  2. „Smaczny i zdrowy obraz” – konkurs na pracę plastyczną wykonaną z owoców lub/i warzyw dla uczniów klas I-III szkół podstawowych [więcej…]
  3. „SzczepiMy się = chroniMy się!” – konkurs na plakat promujący szczepienia, adresowany do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych [więcej…]
  4. „Bo najcenniejsze jest zdrowie!” – konkurs na filmik na temat zdrowia dla uczniów szkół średnich [więcej…]
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku:
  1. Zdrowo i sportowo spędzamy feryjny czas – konkurs plastyczny dla uczniów klas I-II szkół podstawowych [więcej…]
  2. W zdrowym ciele zdrowy duch – piszemy wiersz o zdrowiu – konkurs dla uczniów klas III-V szkół podstawowych [więcej…]
  3. Sleeveface: książka w feryjnej  przestrzeni – konkurs dla uczniów  klas V-VIII szkół podstawowych [więcej…]
Pierwsza akcja konkursowa „Siostro, bracie – zostań w chacie!”  odbyła się wiosną 2020 r. Przeprowadzono dziewięć konkursów dla uczniów, którzy nagle zostali odcięci „od swojego świata” poprzez decyzję o izolowaniu się i edukacji zdalnej związanej z rozwijającą się pandemią Covid -19. Konkursom patronował Marszałek Województwa Pomorskiego. Rezultatem akcji było wielkie serce, które powstało z prac konkursowych dzieci – laurek, podziękowań dla wszystkich służb, które w sposób szczególny pracowały i opiekowały się chorymi w czasie pandemii. Plakaty – serca trafiły w wiele miejsc, w których pracownicy wspierali troskę o zdrowie mieszkańców naszego województwa (szpitale, pogotowia, straże itp.).
Kolejna akcja (zima 2021) była kontynuacją poprzedniej akcji – zrealizowaliśmy konkursy pod hasłem: „Siostro, bracie – jak się macie?”. Promowaliśmy akcję pod patronatem pana Marszałka. Konkursy miały na celu dać oddech wszystkim wyczerpanym niepewnością związaną z pandemią, kolejnymi etapami trudnej edukacji zdalnej. Daliśmy wypowiedzieć się i wyrazić swoje emocje najmłodszym i starszym mieszkańcom naszego województwa w zaproponowanych  w ramach akcji konkursach.
Proponowana na sezon ferii zimowych 2022 roku akcja konkursowa ma na celu zachęcenie młodego pokolenia w naszym województwie do zwrócenia szczególnej uwagi na zdrowy styl swojego życia, zdrową i uważną codzienność, do troski o odporność swojego organizmu, w tym także przez promowanie szczepień, które znacząco obniżają ryzyko zakażenia i ciężkiego przebiegu wielu chorób, w tym Covid-19. Akcja kierowana jest do dzieci i młodzieży placówek oświatowych województwa pomorskiego, w tym przedszkoli, szkół podstawowych i średnich naszego regionu, bo to właśnie bardzo młodzi ludzie mają szansę wypracować i utrwalić w swoim życiu zdrowe nawyki i zdrowe przekonania o funkcjonowaniu w codzienności, a tym samym kształtować zdrowy i zdroworozsądkowy stosunek do codzienności następnych pokoleń.
Jak zawsze liczymy na naszych przedszkolaków i uczniów, na wrażliwość, kreatywność i wyobraźnię młodych ludzi, które wyrażą nieszablonowymi przykładami konkursowych prac. Wierzymy, że w tych pracach zagości radość, nadzieja i mnóstwo pozytywnej energii, i że wspólnie zwyciężymy w walce o zdrowy styl życia.
Koordynator konkursów: Agata Szklarkowska,
Dyrektor PBW w Słupsku

Zobacz również

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie