Święto Kawalerii 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim

Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich zaprasza 10 i 11 czerwca 2023 roku na obchody Święta Kawalerii, które już po raz 17 odbędą się w Starogardzie Gdańskim. Województwo Pomorskie jest współorganizatorem tej imprezy.

Program uroczystości skierowany jest do odbiorców w różnych grupach wiekowych, w tym do dzieci oraz młodzieży i obejmuje m.in.:

  • ekspozycję uzbrojenia i wyposażenia Sił Zbrojnych RP, w tym pojazdów i wozów bojowych, wojskowego sprzętu, wyposażenia i ekwipunku,
  • prezentację jednostek Wojska Polskiego,
  • ekspozycję Międzynarodowego Komponentu Wojsk NATO,
  • prezentację broni historycznej oraz wyposażenia Wojska Polskiego z 1939 r.,
  • pokaz musztry paradnej oraz władania bronią białą,
  • pokazy jednostek Wojska Polskiego,
  • inscenizacje historyczne, które są formą żywej lekcji historii.

Uroczystość Święta Kawalerii ma charakter ponadlokalnego festynu patriotycznego. Edukacyjny charakter imprezy służy zachowaniu tożsamości patriotycznej społeczeństwa, a także wzmocnieniu identyfikacji Pomorzan z regionem.

W sobotę, 10 czerwca organizatorzy zapraszają na godzinę 16:00 do starogardzkiego kina Sokół przy ul. Jana Pawła II 2 na uroczystą akademię otwierającą obchody tegorocznego święta.

W niedzielę, 11 czerwca o godzinie 13.30 w kościele pw. św. Wojciecha przy ul. Pomorskiej 4, w intencji poległych szwoleżerów odprawiona zostanie msza św. z udziałem Wojska Polskiego i Kawalerii Ochotniczej.

Tego samego dnia – już o 12.00 – w starogardzkim Stadzie Ogierów przy ul. Mickiewicza 13 otwarta zostanie ekspozycja sprzętu wojskowego. Zaprezentowany zostanie potencjał Sił Zbrojnych RP oraz wojsk międzynarodowego komponentu NATO.

Natomiast o godzinie 15.00 organizatorzy zapraszają również do Stada Ogierów na coroczny Festyn Kawaleryjski. Będzie można zobaczyć w akcji ciężki sprzęt wojskowy. Zaplanowano także widowiskowe pokazy musztry paradnej czy władania białą bronią w wykonaniu kawalerzystów. W programie nie zabraknie inscenizacji historycznych przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne, oddziały szwoleżerów i ułanów, a także przez współczesnych żołnierzy. Czas umili odwiedzającym wojskowa orkiestra, a treściwa grochówka doda wszystkim energii.

Święto Kawalerii potrwa do godziny 18.00.

Więcej informacji na temat wydarzenia znajdą Państwo tutaj i tutaj.

Zobacz również

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie