Hymnem Człuchowskiego Towarzystwo Polsko-Francuskiego (autorstwa bohatera wieczoru) rozpoczęliśmy wczorajszy recital „Tadeusz Grubiński Muzyka / Rodzina / Przyjaciele.
Na uroczystość przybyli: Burmistrza Miasta Człuchowa, Pan Ryszarda Szybajło, Prezes Człuchowskiego Towarzystwa Polsko-Francuskiego, Bogusława Konczanin, rodzina, przyjaciele, znajomi i wielu sympatyków twórczości Tadeusza Grubińskiego.
Wydarzenie było współorganizowane przez Pomorską Bibliotekę Pedagogiczną w Słupsku, Filię w Człuchowie oraz Człuchowskie Towarzystwo Polsko-Francuskie. Jako organizatorzy dziękujemy Miejskiemu Domowi Kultury w Człuchowie za udostępnienie sprzętu nagłaśniającego i panu Karolowi za wsparcie akustyczne.
Tadeusz pochodzi z Grudziądza, gdzie wychowywał się
w muzykalnej rodzinie. W Grudziądzu ukończył Podstawową Szkołę Muzyczną
w klasie skrzypiec. Z gitarą Tadeusz nie rozstaje się od I roku studiów. Z kolegami
z Politechniki Gdańskiej grał w Zespole „Amfibole”. W 1971 roku zdobyli III miejsce na Ogólnopolskim Turystycznym Przeglądzie Piosenki Studenckiej BAZUNA, która w życiu Tadeusza jest najważniejszym wydarzeniem muzycznym.
Recital był niezwykłą muzyczną podróżą. Tadeusz, to wyśmienity bard, który z wielką umiejętnością tworzy muzykę i słowa do niezliczonych piosenek, którymi bawi i wzrusza uczestników wycieczek, spotkań i uroczystości.
Podczas recitalu prezentowane były utwory autorstwa Tadeusza, do niektórych piosenek muzykę napisała córka Małgorzata Chołuj. Tadeusz uwielbia śpiewać rodzinnie, dlatego też podczas koncertu nie mogło zabraknąć wspólnych wykonań z córką Małgorzatą i wnukiem Mateuszem.
Recital składał się z kilku bloków tematycznych: piosenki o Człuchowie: „„Wyobraź sobie Człuchów”, „O Człuchowie” – https://www.youtube.com/watch?v=oMYXUAybAJ8, piosenki inspirowane wycieczkami: “Do Lublina”, „ Do Łodzi” , piosenki wspomnienia ze szkolnych lat: „Moje wspomnienie”, „Na ulicy Mickiewicz”, „Stare pianino”, piosenki turystyczne: „Szlak deszczowy”, „Miłość z gór”, piosenki dla seniorów: „Pieśń młodości”.
Na zakończenie Tadeusz usłyszał piękną piosenkę skomponowaną przez córkę Małgorzatę oraz wnuka Mateusza, będącą wzruszającym podziękowaniem dzieci dla ojca.
Wiele osób pragnęło podziękować Tadeuszowi za niezwykła umiejętność tworzenia klimatycznych muzycznych wspomnień, za dawanie radości i wzruszeń, za autorskie piosenki.
W imieniu mieszkańców oraz własnym Burmistrz Miasta Człuchowa, Ryszard Szybajło podziękował Tadeuszowi Grubińskiemu za piękny śpiew, za piosenki o Człuchowie, za lokalny patriotyzm, życząc kolejnych lat w zdrowiu i szczęściu. W prezencie Burmistrz Człuchowa przekazał piękny portret , na którym narysowany został uśmiechnięty Tadeusz.
Również prezes Człuchowskiego Towarzystwa Polsko-Francuskiego Bogusława Konczanin stwierdziła, że obecność Tadeusza w Towarzystwie, to wielkie szczęście, zobowiązała również naszego gościa do pisania kolejnych piosenek i zabierania ze sobą gitary na wszystkie wycieczki. Wspólnie odśpiewaliśmy Tadeuszowi STO LAT.
Wielka niespodziankę w imieniu organizatorów wydarzenia przygotowali Tadeuszowi członkowie CzTP-F, Grażyna Matyla, Państwo Wieczorkowie oraz Krystyna Polek. Tadeusz Grubiński został uhonorowany „ZŁOTĄ PŁYTĄ za sprawianie radości rodzinie, przyjaciołom i znajomym wykonaniem ponad 50 000 razy piosenek turystycznych, biesiadnych i wycieczkowych, za śpiewanie zawsze i wszędzie: przy ognisku, na szlaku, na pikniku, w autokarze, często w warunkach zakrapianych nie tylko deszczem, za ponad 50 własnych kompozycji wyśpiewanych, nagranych i wydanych w autorskich śpiewnikach, za przepiękną balladę „stare pianino” i honorowe miejsce w izbie dla tego instrumentu”.
Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu.
Dziękujemy Tadeuszowi, jego córce oraz wnukowi za tak piękne wspólne śpiewanie i za wprowadzenie nas w wesoły, ale też sentymentalny nastrój.
Dziękujemy.