13 lutego 2024 r. o godz. 17:00 w Pomorskiej Bibliotece Pedagogicznej w Słupsku, Filia w Człuchowie odbędzie się wernisaż wystawy Janiny Szymanowskiej „Stonowane…Pstrokate…”.

Pani Janina, człuchowianka, z zawodu jest  geodetą, natomiast z zamiłowania instruktorką upowszechniania sztuki.

Malarstwem sztalugowym zajmuje się już ponad 40 lat.

Gdy jako młoda kobieta miała przed sobą perspektywę rozwoju artystycznego i spełnienia planów życiowych, uległa  wypadkowi samochodowemu.

To nieszczęśliwe wydarzenie bardzo wpłynęło na dalsze życie autorki.

Jedynie w sztuce odnajdywała cel, sens życia i wiarę w człowieka. Po dziś dzień Autorka stosunek do życia wyraża poprzez malarstwo.

Pani Janina jest osobą bardzo skromną, altruistką  i społecznikiem.

Dzięki jej inicjatywie i zaangażowaniu, od lat trwa wymiana wystaw malarskich między placówkami kultury w Człuchowie i w Słupsku. Dużo energii wkłada w działania na korzyść innych ludzi. Nieobce jest jej poświęcanie się osobom potrzebującym pomocy. Natomiast o sobie i własnym malarstwie nie mówi nic. Milczy…

Pomimo trudnych doświadczeń życiowych miała już 15 wystaw indywidualnych, uczestniczyła w ponad 20-u wystawach zbiorowych i brała udział w kilkunastu plenerach malarskich.

Od ośmiu lat należy do Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Ustce, od 10 lat do Stowarzyszenia „Niekontrolowany Obszar Wrażliwości” w Słupsku oraz od ponad 40 lat do Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego w Słupsku.

Bogatą wyobraźnię wykorzystuje w swojej twórczości łącząc ekspresjonizm z impresjonizmem i surrealizmem, w ten sposób w pełni wyrażając siebie. Specjalizuje się w technice olejnej, choć maluje także pastele i akwarele.

Pani Janina  kocha wszystkie zwierzęta i nie może patrzeć na to, kiedy dzieje im się krzywda. Zawsze jest w pogotowiu i spieszy im na pomoc, żywo walczy o ich prawa. Szczególnie ulubiła sobie koty, które znając jej dobrą duszę lgną do niej oczekując pomocy i pożywienia. I Pani Janina  nigdy ich nie zawodzi. Obok niech zawsze możemy ujrzeć brata Pani Janiny, który wspiera ją we wszystkich działaniach.

Wystawa z pewnością zachwyci widzów swoją barwnością i różnorodnością.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy.

Zobacz również

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie