18.04.2023 w naszej bibliotece miało miejsce spotkanie, zorganizowane we współpracy z Człuchowskim Towarzystwem Polsko-Francuskim, z niezwykła kobietą, poetką- Marią Jolantą Kowalską.

Na spotkanie przybyło szereg gości, miedzy innymi Burmistrz Miasta Człuchowa, Ryszard Szybajło oraz liczni miłośnicy prozy i poezji J.M. Kowalskiej.

Maria Jolanta Kowalska jest osobą, pełną pasji i charyzmy, której wielką miłością jest poezja. Jest członkiem Związku Literatów Polskich, Związku Artystów. Jest magistrem filologii polskiej, poetką, prozaikiem i publicystką, animatorką kultury. Stałą uczestniczką Ogólnopolskich Spotkań Artystycznych Nauczycieli, Stowarzyszenia Autorów Polskich, uczestniczką Kołobrzeskiej Nocy Poetów i Plenerów SAP-u w Międzywodziu oraz członkiem Międzynarodowej Grupy Literacko-Artystycznej Kwadrat. Jest współinicjatorką powstania pierwszych trzech Chojnickich Nocy Poetów (1994).

Wydała ponad 10 tomików poetyckich między innymi:

„Z sercem cichym jak liść” (1993), „Kaskaderka” (1998), „Po trzeciej stronie lustra” (2000), „Rozwiesiłam w obłokach marzenia”, „Prawdy nigdy dość” (2008), a w marcu tego roku ukazała się najnowsza książka „Wzruszenie w wirze wiersza i prozy – wybór”.

Wydała również prozę: „Góry wspomnień” (2002), „Wpisany w Szczawnicę” (2009).

Jest Współautorką wielu almanachów i antologii, artykułów publicystycznych w czasopismach regionalnych i branżowych. Posiada Medal Jakuba Wojciechowskiego, Medal Czesława Miłosza, liczne statuetki, dyplomy za działalność kulturalną. Uhonorowana medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medalem „Gloria Artis’, Nagrodą Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej, Medalem Jerzego Sulimy Kamińskiego, Nagrodą Literacką im. Klemensa Janickiego, Nagrodą Ekspresjonistyczną im. Tadeusza Micińskiego „Feniks”.

Jest dwukrotną stypendystką Urzędu Miasta Bydgoszcz i Urzędu Miasta Chojnice.

W tym roku autorka obchodzi 30 lecie pracy artystycznej.

Spotkanie w Bibliotece Pedagogicznej obfitowało w wiele dodatkowych atrakcji artystycznych. Mieliśmy okazję wysłuchania utworu „T’en va pas” w wykonaniu Elizy Lacroix, duetu Tadeusz Grubiński i Małgorzata Chołuj w utworach „Na wołanie echa” do słów Marii Jolanty Kowalskiej z repertuaru Marilyn Monroe, „Wyobraź sobie Człuchów”, z muzyką i tekstem Tadeusza Grubińskiegp oraz „Białe akacje” z tekstem Juliana Tuwima. Na zakończenie wysłuchaliśmy Roksany Kromer w utworze „Otwórz serce”.

Maria Jolanta Kowalska uchyliła nam rąbka tajemnicy, opowiadając o początkach swojej twórczości, o swoich ulubionych utworach, do których lubi wracać i które zawsze ją wzruszają, o osobach jej bliskich, spotkaniach, podróżach, ciekawych przeżyciach. Mieliśmy okazję wysłuchania licznych fragmentów poezji i prozy autorki w jej osobistym wykonaniu, w wykonaniu uczennic z Liceum Ogólnokształcącego w Człuchowie oraz w wykonaniu Bogusławy Konczanin- prezes CZTPF.

Maria Jolanta Kowalska w swoich utworach podejmuje się różnej tematyki, pisze o chwilach niezwykłych, odświętnych, ale też porusza sprawy bieżące, które w jakimś sensie dotykają jej serca.

NATCHNIENIE po prostu do niej przychodzi, bo „…Poezja to inna, dobra, piękna magiczna rzeczywistość..” Dziękujemy Marii Jolancie Kowalskiej za to, że mogliśmy chociaż przez chwilę być częścią tej rzeczywistości.

Nie obyło się bez licznych podziękowań, życzeń, gratulacji i prezentów.

Jeszcze raz dziękujemy współorganizatorowi wydarzenia – Człuchowskiemu Towarzystwu Polsko-Francuskiemu, a także Elizie Lacroix, uczennicom z LO w Człuchowie, a także p. Teresie Dudzie – ich opiekunce. Tadeuszowi Grubińskiemu, Małgorzacie Choluj i Roksanie Kromer za uatrakcyjnienie wieczoru.

Najserdeczniej dziękujemy Marii Jolancie Kowalskiej za przemiłe i niezwykle wzruszające spotkanie, które wprowadziło nas w wir wierszy i prozy, spotkanie, które na długo pozostanie w naszych sercach.

Zobacz również

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie