MARIOLA PRYZWAN  (ur. 1963, Ostrów Maz.) –  bibliotekarka, biografistka.
Studia na Uniwersytecie Warszawskim (filologia polska).
Studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku.
Od 1987 roku  w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie.
Do czerwca 2005 roku kierownik Filii Mokotów tejże biblioteki.
Od października 1987 roku w Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Od 1994 roku w Towarzystwie Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, od 2001 roku w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich.
W latach 2005-2008 i 2009-2012 sekretarz Zarządu Oddziału Warszawskiego SBP, od roku 2013 członek Zarządu tegoż Oddziału.
W 2007 roku za pracę społeczną  medal W Dowód Uznania, Brązowy Krzyż Zasługi (2006), Nagroda Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (2003), Zasłużony Działacz Kultury (2001), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2001).
 
Od 2001 roku w Związku Literatów Polskich.
Książki: Wypisałam całą siebie. Maria Dąbrowska we wspomnieniach i listach; ja minę ty miniesz…O Halinie Poświatowskiej wspomnienia, listy, wiersze (3 wydania); Słońca jakby mniej. Wspomnienia o Annie Jantar (3wydania; w 2014 roku nowe, zmienione i poszerzone wydanie pod tytułem Bursztynowa Dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach) ; Cześć, starenia! Wspomnienia o Zbyszku Cybulskim (2 wydania); Największy elf świata. Wspomnienia o Annie German (2 wydania); Tańcząca Eurydyka. Wspomnienia o Annie German (2 wydania); Ja jestem kamień. Wspomnienia o Władysławie Broniewskim (w 2011 roku nowe, zmienione i poszerzone wydanie pod tytułem W słowach jestem wszędzie…); Zniknę jak obłok. O Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej wspomnienia i wiersze (w 2010 roku nowe, zmienione i poszerzone wydanie pod tytułem Lilka. Wspomnienia o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej); Dalej jest przestrzeń. O Małgorzacie Szułczyńskiej wspomnienia, listy, wiersze; Plastusiowa mama. Wspomnienia o Marii Kownackiej; Cybulski o sobie; Anna German o sobie. Oprócz tego tomik wierszy To tylko życie.
 
Książki ukazywały się w warszawskich wydawnictwach EM-KA i Domena, w bydgoskim Instytucie Wydawniczym Świadectwo, a od roku 2007 do 2011 w Państwowym Instytucie Wydawniczym. Od 2012 roku współpraca z Wydawnictwem MG, a od 2013 z wydawnictwem Marginesy.
 
Największa pasja życie i twórczość Haliny Poświatowskiej i Anny German oprócz tego teatr, polska piosenka lat 60. i 70. oraz podróże i spotkania autorskie.
Ulubiony kolor: zielony.
Ukochane kwiaty: róże, zwłaszcza białe, i konwalie.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu bibliotekarką, z zamiłowania biografistką.
            Bardzo lubię swoich bohaterów, a jest ich kilkoro: Władysław Broniewski, Zbigniew Cybulski, Maria Dąbrowska, Anna German, Anna Jantar, Maria Kownacka, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Halina Poświatowska.
          Uwielbiam spotkania autorskie. Czytelnicy chyba też je lubią, bo mówią, że potrafię zarazić ich emocjonalnym stosunkiem do bohaterów swoich opowieści. Taka opinia mobilizuje i uskrzydla.
          Wędrówki śladami bohaterów, spotkania z ich bliskimi, zdobywanie dokumentacji – to także moja pasja. A do tego teatr i realizowane z mężem (tym samym od 23 lat) wspólne zamiłowania: podróże i polska piosenka lat 60. i 70.
          Przyjaciele wiedzą, że najwięcej radości sprawią mi białe kwiaty, zwłaszcza róże i konwalie. A tak w ogóle –  to kocham życie i powtarzam za Haliną Poświatowską, że „żyje się tylko chwilę/ a czas – / jest przezroczystą perłą/ wypełnioną oddechem”.

                                                                                                               Mariola Pryzwan 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie