DANIEL ODIJA
 
Daniel Odija (ur. 1974) – prozaik, dziennikarz. Mieszka w Słupsku. Autor zbioru opowiadań Szklana huta (2005) oraz powieści Ulica (2001), Tartak (2005), Niech to nie będzie sen (2008) i Kronika umarłych (2010). Tartak znalazł się finale Nagrody NIKE 2004, był także nominowany do Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Niech to nie będzie sen w roku 2009 był nominowany do Europejskiej Nagrody Literackiej. Kronika umarłych przez Poznańskie Towarzystwo Wydawców Książek została uznana za „Książkę zimy 2009/2010” i była nominowana do Nagrody NIKE 2011.
Odija jest także autorem słuchowisk, komentarzy do filmów dokumentalnych, libretta do baletu „Sny o wolności” oraz współscenarzystą krótkometrażowego filmu fabularnego „Basia z Podlasia”, który otrzymał pierwszą nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty 2011.
W 2004 na scenie teatru im J.Słowackiego w Krakowie odbyła się premiera spektaklu jego autorstwa, pt "Tartak" w reż. Agnieszki Olsten. Z kolei w 2016 premiera spektaklu, pt "Ulica" w reż. Iwo Vedrala w Nowym Teatrze w Słupsku.
W 2017 ukazał się komiks autorstwa Odiji, pt."Stolp" we współpracy z rysownikiem Wojciechem Stefańcem, który rozpoczyna tzw. "Tetralogię Bardo".
 
Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Playboyu” oraz antologiach literatury współczesnej. Jego książki ukazały się
w przekładzie na język francuski, niemiecki i ukraiński.
 
Niektóre dokonania jako animator kultury:
– Linie północne (2009) – Projekt finansowany przez Urząd Miejski w Słupsku. Płyta z nagraniami Daniela Odiji (głos, słowa) i Marcina Dymitera (muzyka). W nagraniach zostały wykorzystane fragmenty powieści „Kronika umarłych” (nominacja NIKE 2011), na której napisanie Daniel Odija otrzymał stypendium Ministra Kultury 2004/2005.   
– Lekcje Sztuki  – (Sopot 2009/2010) – prowadzący lekcje pisania dla dzieci. Projekt zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, a współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski w Gdańsku. 
– Słuchaj uchem (Słupsk 2010)
Projekt finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu zaprezentowano cykl słuchowisk, prezentowanych na żywo, autorstwa Daniela Odiji i Marcina Dymitera (z towarzyszeniem zaproszonych muzyków).
W ramach cyklu pisarz i muzyk zaprezentowali 4 słuchowiska oparte na klasyce literatury polskiej i zagranicznej:
  1. Bohumil Hrabal „Pociągi pod specjalnym nadzorem”
  2. Stanisław Lem „Bajki robotów”
  3. Polska poezja metafizyczna
  4. Bruno Schulz – „Sklepy cynamonowe”
Projekt zakończyły kilkudniowe warsztaty z młodzieżą gimnazjalna i licealną (prowadzenie: Daniel Odija, Marcin Dymiter, Mirosław Baka), efektem których było słuchowisko prezentowane na żywo, pt: „Sztuka hałasu” na podst. tekstu Luigiego Russolo.  
 
– Ruchomy pamiętnik (Słupsk 2010)
Projekt finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu powstały trzy publikacje książkowe, słuchowisko zawierające wspomnienia powojenne pierwszych słupszczan oraz artystyczny film wideo.
Tajemnice miasta – (Łeba 2010, Słupsk 2011). Projekty finansowane przez Bibliotekę Miejską w Łebie i Urząd Miejski w Słupsku.  Dwa cykle 5-dniowych warsztatów literacko-muzycznych dla dzieci szkół podstawowych (10-12 lat). Efektem są 2 słuchowiska , których współautorami są dzieci uczestniczące w warsztatach. 
Z miejsca na miejsce (Bytom 2011). Projekt finansowany przez Fundację Orange. W ramach projektu w CSW Kronika w Bytomiu  zostały przeprowadzone warsztaty z dziećmi (7-10 lat), którego efektem jest publikacja płyty ze słuchowiskiem, pt „Z miejsca na miejsce”. Współautorami słuchowiska są dzieci biorące udział w warsztatach.
Legendy Pomorskie (Gdańsk 2015) w ramach Festiwalu „Czytanie Pomorza. Korzenie”
Warsztaty literackie, na których dzieci napisały teksty –  stały się one podstawą do stworzenia krótkiego słuchowiska, włączonego do widowiska multimedialnego autorstwa Daniela Odiji i Marcina Dymitera, pt. „Lergendy Pomorskie”. Premiera widowiska odbyła się 27.10.2015 w kościele św. Jana.  Wzięli w n im udział muzycy, artyści audiowizualni oraz aktor – Adam Ferency.
 
https://www.youtube.com/watch?v=k_FgCnSOGEo
 
– Prowadzący warsztaty literackie (m.in.):
2010/11 – warsztaty literackie na Uniwersytecie Gdańskim
2010/11 – warsztaty literackie dla dzieci i młodzieży – MCK w Słupsku
2011 – warsztaty literackie dla dzieci i młodzieży w Jasieniu
2012- Biblioteka Miejska w Łebie
2013 – Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku
2013-2016 – Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku
2014-2016– Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie
2015 – Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

 

Wyszukaj na stronie

Anuluj wyszukiwanie